Co to jest psychoterapia elementarna

Co to jest psychoterapia elementarna

Coraz więcej osób zgłasza się z o pomoc do psychoterapeutów, psychologów oraz do psychiatrów. Jest to oczywiście dobry trend, który raczej sugeruję nie to, że mamy coraz więcej osób ze skłonnościami do różnego rodzaju zaburzeń psychicznych czy problemów na przykład emocjonalnych, ale raczej wskazuje on, że świadomość społeczna na temat tego, że czasami niektóre problemy są od nas niezależne lub, że z niektórymi problemami po prostu samodzielnie sobie nie poradzimy, wzrasta. Oczywiście można również zasugerować, że współczesny styl życia może się przyczyniać do tego, że więcej osób odczuwa różnego rodzaju dyskomfort psychiczny, ale oczywiście według specjalistów, wpływ na zwiększenie się liczby osób, które szukają pomocy, jest dużo mniejszy, niż po prostu wzrost świadomości.

Czy konsultacji psychologicznej należy się bać?

Ludzie, zanim pójdą na pierwszą wizytę, bardzo często takiej wizyty się boją. Jest to oczywiście powiązane z wieloma czynnikami, chociażby z tym, że do tej pory kogoś, kto leczy się u psychologa, bądź leczył się psychiatrycznie, zazwyczaj był stygmatyzowany, jako tak zwany “wariat”. Oczywiście nie musimy się chwalić każdemu dookoła, że chodzimy do psychologa, ale jednak jest to temat mimo wszystko dość wstydliwy. Warto powiedzieć, że nie ma co bać się takiej wizyty u psychologa, a przede wszystkim dlatego, że dobry psycholog w żadnym wypadku, nie może sprawić, abyśmy czuli się w jakiś sposób gorsi, czy poczuli się po prostu niekomfortowo. Pomimo tego w dalszym ciągu jest wiele pytań.

Czym jest psychologia elementarna?

Kiedy pójdziemy do specjalisty psychologa ( polecamy https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl/psychoterapia/ ), dobrze jest zrobić podstawowy research odnośnie do tego, czym w zasadzie jest terapia psychologiczna, jakie występują też jej rodzaje. Rodzajów takich terapii może być co najmniej kilkanaście. Często mówi się, że psycholog, który prowadzi terapię indywidualną lub grupową, działa w jakimś nurcie. Dla przykładu wyróżniamy klasyczną psychoanalizę oraz analizę dynamiczną. Obecnie stosuje się coraz częściej raczej analizę dynamiczną niż psychoanalizę, ponieważ trwa ona krócej i zazwyczaj daje bardzo dobre rezultaty. Psychologia stale się rozwija i powstają nowe metody. Stosunkowo nowym i skutecznym nurtem jest tak zwana psychologia elementarna. W kontekście psychologii elementarnej często pojawia się bardzo dużo pytań, ponieważ jest to swego rodzaju nowinka. Czym jest ta psychologia elementarna? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy diagnozowani dzięki niej, więc dobrze odpowiedzieć na to pytanie.

Psychologia elementarna jest to połączenie, klasycznej pomocy psychologicznej z podstawowymi zasadami psychoterapii. Osoby, które idą do psychologa (i jeżeli są one poddawane tak zwanej psychologii elementarnej), to muszą być poddawane tej metodzie przez osoby, które są do tego w odpowiedni sposób przygotowane. Odpowiada nam to na inne pytanie, które może się w związku z tym pojawić. Czy każdy psycholog może leczyć z wykorzystaniem każdej dowolnej metody? Odpowiedź na to jest oczywiście, że nie. Psychologowie najczęściej specjalizują się w jednej, a czasami w dwóch metodach psychoterapii. Dlatego, jeżeli na przykład nie chcielibyśmy poddawać się klasycznej psychoanalizie, to musimy sprawdzić, czy specjalista, do którego chcielibyśmy się udać, nie jest przypadkiem ekspertem w tej dziedzinie.

Psychologia elementarna przede wszystkim chce osiągnąć kilka głównych celów, wykorzystując różnego rodzaju metody psychoterapii oraz metody psychologiczne. Przede wszystkim głównymi celami takiej psychologii elementarnej, jest usunięcie napięcia psychicznego, które się w człowieku kumuluje, łagodzenie emocji (co również jest często skutkiem choroby), zmniejszanie obaw i niepokoju, w niektórych przypadkach należy przeciwdziałać poczuciu zagrożenia oraz bezradności. Psychoterapia elementarna również może być skuteczna, kiedy pacjent i terapeuta mają dobry kontakt, więc jakby w psychologii elementarnej, też kładzie się nacisk na to, aby ten kontakt nawiązać. Psychologia elementarna przede wszystkim ma na, celu wzmocnienie człowieka psychicznie i zmobilizowanie do walki z chorobą.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć, kiedy idziemy na konsultację?

Kiedy idziemy na konsultację mamy pytania, które wbrew pozorom są dość proste w odpowiedzi, ale oczywiście nie dla każdego muszą być jasne i oczywiste. Najczęstsze pytania, jakie się pojawiają to: ile trwa taka konsultacja psychologiczna oraz jak często należy ją przeprowadzać. Nie mam oczywiście jednej konkretnej odpowiedzi, na te dwa pytania, ponieważ zależy to w dużej mierze od rodzaju problemu, od rodzaju stosowanej terapii, od specjalisty oraz również od pacjenta. Najczęściej jednorazowe spotkanie trwa od 45 minut do 60 minut, a zaleca się spotykać co tydzień, a najrzadziej raz na dwa tygodnie. Terapeuci zgodnie przyznają, że spotykanie się z pacjentem rzadziej niż raz na dwa tygodnie w zasadzie powoduje, że psychoterapia może w ogóle nie odnieść oczekiwanego skutku. Często padają pytania, jaki jest koszt wizyty? Tutaj oczywiście szacunki są różne, ale możemy założyć, że za indywidualną wizytę zapłacimy w przedziale 100-200 zł.

 

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.com.pl