Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy to popularyzacji doczekały się domy murowane, wydawało się, że na zawsze wyparły one stosowane do tamtego momentu w budownictwie domy drewniane, dziś wracają one do łask i przeżywają drugą młodość. Ludzie coraz chętniej w nie inwestują, zauważając, że drzemie w nich olbrzymi potencjał, ale też możliwość zaoszczędzenia. Na rynku istnieją trzy podstawowe ich rodzaje. Postawić możemy na domy szkieletowe, prefabrykowane i te z bali. Na który z nich ostatecznie się zdecydować? Wystarczy zapoznać się z tym, jak wygląda powstawanie każdego, ale też jakimi zaletami się odznacza. Ich przekrój przedstawimy w tym artykule.
Domy z bali – postawmy na klasykę!
Choć domy drewniane z bali tak właściwie zaczęto stawiać wieki temu (dosłownie) i niewiele się zmieniło w technologii, z jakiej się przy tym korzysta, są nadal świetną opcją – świetną, bo starczającą na całe pokolenia. Zmianie uległy jednak normy związane z grubością ścian, ale też sposobem ich izolowania. Domy z bali stawia się w tym momencie warstwowo, między każdą z warstw umiejscawiając izolację termiczną, zwykle z wełny mineralnej lub drzewnej. Ocieplenie osłania się z kolei specjalną folią paroprzepuszczalną (a od środka – paroszczelną).
- Domy z bali powstają w zaledwie kilka tygodni.
- Fundamentem tych domów mogą być ławy lub płyta – w zależności od naszego wyboru.
- Domy tego typu są trwałe – potrafią przetrwać nawet kilka pokoleń.
- Domy te są relatywnie tanie – wiele kosztuje za to robocizna, która zmusza ekipę do sporego wysiłku przy zachowaniu należytej staranności.
Domy szkieletowe – złoty środek
Współcześnie bardzo często stawia się domy drewniane o budowie szkieletowej. Ich nazwa mówi sama za siebie – powstają na bazie szkieletu drewnianego, który następnie jest wypełniany warstwą izolacyjną (na ścianach), a na dachu dodatkowo blachą czy materiałem dowolnego wyboru, spełniającym odpowiednie normy. Warstwę izolacyjną w domach tego typu może stanowić wełna mineralna lub drzewna czy celuloza. Oczywiście to, że wypełnia ona ścianę nie świadczy o tym, że to on będzie stanowił elewację. Tę możemy w tym przypadku dobrać dowolnie do naszych oczekiwań – może nią być nawet klasyczny tynk, który upodobni nasz dom do murowanego. Znacznie częściej stawia się jednak na drewnianą oblicówkę.
- Domy drewniane o budowie szkieletowej stawia się bardzo szybko – w zaledwie kilka miesięcy.
- Kanadyjczyki, gdyż tak o nich się mówi, mogą powstawać również i zimą.
- Domy tego typu są jedną z najtańszych opcji – wymagają jednak dużo wysiłku i profesjonalizmu ze strony ekipy budowlanej.
- Technologia szkieletowa pozwala na dowolność aranżacyjną, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Zobacz również:
- hbe domy https://konsbud.com/kontakt
- domy z drewna klejonego projekty https://konsbud.com/blog-eksperta/odnawialne-od-nowa
- domy z bala klejonego https://konsbud.com/blog-eksperta/wolf-system
Domy prefabrykowane, czyli opcja idealna – ale czy na pewno?
Domy prefabrykowane bazują na najmłodszej technologii, a jednocześnie stanowią współcześnie najlepszą opcję. Są w stanie powstać nawet w 2-3 dni, co przenosi budownictwo na zupełnie nowy poziom.
Swoją nazwę zawdzięczają one oczywiście procesowi, za sprawą którego powstają – są one tworzone w wyspecjalizowanej fabryce, a następnie przewożone na miejsce budowy. Mówi się nawet, że domy tego typu nie są budowane, a montowane. Fabryka jest w stanie dostarczyć nam je w dwóch wersjach: otwartej i zamkniętej. Ta pierwsza zakłada wykonanie w fabryce zaledwie szkieletu ścian i stropu, a wszystko inne w obrębie domu montuje się na budowie. Druga z kolei zakłada wykonanie wszystkiego (włącznie ze stolarką, instalacjami i izolacją) w fabryce. Jest szybsza, ale może się jej podjąć wyłącznie ta fabryka, która dysponuje specjalnymi liniami produkcyjnymi właśnie pod to. Przy prefabrykacji jesteśmy w stanie sporo oszczędzić – nie musimy zatrudniać ekipy budowlanej na długie tygodnie. Nie musimy nawet czekać na zakończenie prac.
- Domy prefabrykowane kosztują najwięcej – są więc rozwiązaniem tylko dla osób dysponujących sporym budżetem.
- Powstają na bazie indywidualnego projektu, który jest przenoszony do rzeczywistości 1:1.
- Są gwarantem solidności konstrukcji – całość powstaje pod czujnym “okiem” komputera, w związku z czym nie ma mowy o niedopasowaniu któregokolwiek elementu, ani też o braku szczelności w izolacji.
- Domy tego typu są w stanie przetrwać najdłużej ze wszystkich wymienionych. Wynika to z tego, że są produkowane na bazie najwyższej jakości drewna, które jest dodatkowo zabezpieczone tak dobrze, jak to tylko możliwe. Nad wszystkim czuwa nie człowiek, a komputer, co jest gwarantem ich niezawodności i długowieczności.
Podsumowanie
Postawienie na domy drewniane wydaje się w dzisiejszych czasach czymś logicznym oraz przemyślanym. Decyzja na temat wyboru konkretnego ich rodzaju nie jest jednak tak prosta – zwłaszcza, że każdy z tych dostępnych posiada swoje wady, ale i zalety. Dostosujmy więc nasz wybór do indywidualnych oczekiwań i wymagań, ale też budżetu, jakim dysponujemy. Jedno jest w tym wszystkim pewne – domy z drewna stanowią świetną opcję, a te istniejące już od wieków i ciągle dobrze się trzymające są na to doskonałym dowodem.
Polecamy:
- drewno hbe https://domyhbe.pl/pl/firma
- budowa domów cennik Poznań https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-poznan
- budowa domow z drewna https://domyhbe.pl/pl/realizacje/dom-od-do-z