Ostatnimi czasy kremacja psa cieszy się coraz większą popularnością. W naszym kraju liczba instytucji wykonujących tego typu usługi dynamicznie wzrasta. Właściciele chcą bowiem godziwie pożegnać się ze swoim zwierzęcym przyjacielem. Jak wygląda proces związany z kremacją psa? Jakie dodatkowe usługi oferowane są przez krematoria zwierząt? Ile może kosztować nas kremacja psa? Dlaczego warto zdecydować się na skorzystanie z usług krematorium? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
Jak wygląda proces związany z kremacją psa?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kremacja psa odbywa się w sposób bardzo humanitarny. Nie mylmy tego pojęcia z utylizacją, bowiem różnica pomiędzy tymi sposobami jest znacząca. W tym drugim przypadku zwłoki zwierząt spalane są także z innymi zanieczyszczeniami, do których zaliczyć możemy chociażby strzykawki lub inne zakrwawione przedmioty pochodzące ze szpitala- taki widok dla przywiązanego właściciela jest drastyczny, jednakże takie są niestety fakty. Piec krematoryjny jest bardzo podobny do tego, który używany jest w przypadku ludzi, jednak różnice występują w rozmiarze. Komora główna osiąga temperaturę oscylującą w granicach 850 stopni Celsjusza. W dalszej kolejności znajduje się specjalna komora dopalania spalin- wówczas temperatura sięga niekiedy nawet 1300 stopni Celsjusza. Kremulator to miejsce, w którym wszelkie pozostałości po spalaniu zmieniają się w popiół. Z praktycznego punktu widzenia jest to pewnego rodzaju młynek. Jeśli chodzi o czas kremacji zwierząt – jest on zależny od ich wielkości. Gdybyśmy wzięli pod uwagę psa ważącego około 30 kilogramów, wówczas kremacja będzie trwała około dwie godziny. Niewielkich rozmiarów zwierzęta domowe spalane są w około pół godziny. Proces poprzedzający kremację opiera się na przygotowaniu psa. Polega to na tym, że zwierzaki owijane są w specjalne całuny.
Jakie dodatkowe usługi oferowane są przez krematoria zwierząt?
Skoro wiemy już, na czym polega kremacja kota – czy ogólnie zwierząt, a także jak długo trwa taki proces, warto posiąść nieco więcej informacji na temat dodatkowych usług, które oferowane są przez krematoria. Społeczeństwo coraz bardziej dba o czworonożnych przyjaciół. W konsekwencji kupowane są różnorodne komfortowe legowiska, wysokiej jakości karmy- zwierzęta traktowane są niemalże identycznie, jak członków rodziny. Właśnie z tego powodu tak istotna jest dla nas droga na drugą stronę, którą pies lub kot pokonuje. Nie da się ukryć, że psy mogą odejść ze świata na różne sposoby. Często są one ofiarami wypadku. W wyniku takiego incydentu ciało jest uszkodzone, natomiast widok z pewnością nie jest zbyt satysfakcjonujący, tym bardziej dla właścicieli. W takich przypadkach oferowane są usługi tanatopraksji, które polegają na czynnościach pielęgnacyjnych. Zwierzęta są myte i czesane, jednocześnie usuwane są wszelkie ślady wydzielin, a język wsuwany jest do pyska. Dzięki temu opiekunowie nie odczuwają tak silnego szoku, unikną traumatycznych doznań. Jest to skuteczny sposób na złagodzenie bólu, który powstaje po stracie.
Ile może kosztować nas kremacja psa?
Nie da się ukryć, że cena kremacji to dość duży wydatek. Jest to uwarunkowane dwoma istotnymi aspektami, o których z pewnością warto wspomnieć. Pierwszy z nich to wybór kremacji – zbiorowej lub indywidualnej. Dodatkowo pod uwagę brana jest wielkość zwierzaka. Przyjaciela, którego waga nie przekracza 10 kilogramów, możemy skremować za około 120 zł. Należy jednak pamiętać o tym, że właściciel nie otrzyma prochów z wiadomych przyczyn. Wybierając kremację indywidualną zapłacimy od 600 do 1000 zł, w zależności od tego, jaka jest waga zwłok. Możliwy jest zakup urn do prochów – można je rozsypać na w ogrodzie, zakopać na specjalnym cmentarzu lub zostawić w swoim mieszkaniu, w zależności od indywidualnych preferencji.
Dlaczego warto zdecydować się na skorzystanie z usług krematorium?
Krematoria oferują często dodatkowe usługi, dzięki którym możemy posiadać pamiątkę po psie. Przykładem może być chociażby odcisk łapy i pyska na papierze. Jeśli oprawimy sobie to w ramkę, wówczas możemy być posiadaczami cudownej pamiątki, która będzie nam towarzyszyć i przypominać o zwierzęciu do końca naszego życie. Co prawda jest to niezwykle sentymentalne podejście, jednakże w zupełności zrozumiałe. Długoletnie obcowanie z psem powoduje, że między właścicielem, a pieskiem powstaje silna więź. Codzienne czynności, takie jak chociażby wychodzenie na spacery lub wspólna nauka sprawiają, że zaprzyjaźniamy się. Pies uznawany jest za wiernego, coraz częściej staje się pełnoprawnym członkiem rodziny. W końcu zwierzę jest z nami nawet w najtrudniejszych chwilach. Właśnie z powyższych powodów zasługuje na godne odejście ze świata. Krematorium jest zatem rozwiązaniem idealnym – pożegnamy się z pieskiem w sposób odpowiedni, jednocześnie wyzbędziemy się ewentualnych wyrzutów sumienia.