Jak przechowywać płytki ceramiczne?

Jak przechowywać płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne to materiały, którymi wiele osób pokrywa ściany i podłogi. Natomiast zanim trafią one na ścianę, powinniśmy zapewnić im odpowiednie warunki przechowywania oraz zabezpieczenia, tak by zarówno podczas transportu, jak i podczas leżakowania w piwnicy, nie dostała się do nich wilgoć. O czym warto pamiętać, zaopatrując się w płytki, tak by materiał ten dobrze prezentował się na ścianach przez lata?


Trwała, wieloletnia inwestycja, dzięki której na wiele lat można zapomnieć o ponownym remoncie łazienki czy kuchni – płytki ceramiczne – popularny materiał na rynku

Jednymi z najważniejszych części każdego mieszkania czy domu są podłoga i ściany. Podłoga, która z jednej strony prezentuje się dobrze, tworzy wizualnie spójną całość z resztą pomieszczenia. Z drugiej zaś strony jest funkcjonalna i wytrzymała. Warto pamiętać o tym przy wybieraniu materiałów do pokrycia podłogi oraz ścian, że jest to inwestycja na przyszłość i rodzaj materiału jaki na nie położymy, będzie nam służył przez lata. Na rynku znajdziemy wiele różnych materiałów, które mogą wpisać się poszczególne preferencje konsumentów. Wśród nich znajdziemy płytki ceramiczne.

Płytki ceramiczne powszechnie stosowane na wielu powierzchniach – z czego są wykonane, w jaki sposób przebiega ich produkcja i co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wykorzystanie tego materiału

Płytki ceramiczne to cienkie płytki wykonane z gliny, talku, piasku, a także z uszlachetniających dodatków mineralnych. Znajdziemy je w różnych kształtach, wzorach czy grubościach. Najczęściej stosuje się je do pokrycia ścian oraz podłóg w takich pokojach jak łazienka, toaleta czy kuchnia. Są to wówczas płytki ceramiczne przystosowane w swojej strukturze do położenia wewnątrz. Natomiast możemy zaopatrzyć się również w płytki zewnętrzne. Te są o wiele bardziej odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne. Najczęściej płytki ceramiczne zewnętrzne kładzione są tarasach czy elewacjach. Płytki ceramiczne zanim trafią do klienta przechodzą szereg różnych przemian prasowania materiału, powlekania nabłyszczającym szkliwem, usuwania nadmiernej wilgoci, aż w końcu wypalane są w wysokiej temperaturze, ponad tysiąca stopni. Płytki podobnie jak panele kładzione na podłodze są obecne w wielu domach. Decydując się na remont podłogi, zazwyczaj decydujemy się na panele do pokojów, a do łazienki czy kuchni pada na wybór płytek. Jest to powszechnie znana praktyka.

Zobacz więcej:

Gdzie przechowujemy zazwyczaj płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne, kiedy przyjeżdżają ze sklepu na miejsce remontu lub budowy, czasem muszą bardzo długo poleżeć, zanim przyjdzie ich kolej użycia w konkretnym miejscu.. Dlatego też, zaraz kiedy płytki zostaną dostarczone, warto zadbać o ich bezpieczeństwo, tak by warunki atmosferyczne oraz wilgoć nie dostały się do środka. Bardzo często zanim płytki trafią na ścianę lub podłogę, są trzymane po zakupie w miejscach, w których nie będą przeszkadzać. Czasem jest to balkon w mieszkaniu, a czasem jest to piwnica, garaż. Lub po prostu możemy zobaczyć je na placu budowy. 

Zabezpieczenie i przechowywanie płytek ceramicznych – czego używać i przed czym należy chronić zakupione materiały?

Bardzo ważnym elementem jest to, by zabezpieczyć takie płytki i w odpowiedni sposób przechowywać je, by nie straciły swoich walorów. Jak przechowywać płytki ceramiczne? Płytki ceramiczne należy zabezpieczyć z dwóch stron. Z jednej strony od strony gruntu, tak by żadna wilgoć nie dostała się do nich od spodu. Z drugiej strony z kolei zabezpieczyć powinniśmy płytki od góry, tak by deszcz czy inne opady atmosferyczne nie wpłynęły na strukturę materiału. Zabezpieczenie i przechowywanie płytek ceramicznych może być wykonane w sposób bardzo tani i oczywisty. Wystarczy zabezpieczenie w postaci folii budowlanej. Folia budowlana pozwoli nam przechowywać płytki ceramiczne ochraniając je przed zabrudzeniami oraz wilgocią.

Jakie mogą być skutki nieodpowiedniego przechowywania płytek ceramicznych? Jak układać płytki podczas transportu, by się nie połamały i dotarły na miejsce w najlepszym możliwym stanie?

Co w przypadku kiedy płytki ceramiczne będą źle przechowywane i zawilgotnieją? Wówczas kiedy nasz materiał wciągnie wody, mogą powstać nieestetyczne naloty, dlatego też warto zwrócić uwagę na tę kwestie, by uniknąć przykrego rozczarowania. Zachowując płytki ceramiczne, warto pamiętać także o tym, aby miejsca te były suche, a podłoże równe i utwardzone. Również podczas transportu warto przechowywać płytki ceramiczne w pozycji pionowej, tak by stawiać opakowanie na dłuższej krawędzi, układając opakowania płytek obok siebie. Ustawiając je ciasno jedno opakowanie obok drugiego oraz zapewniając im brak wolnej przestrzeni sprawimy, że płytki nie będą spadać, a co za tym idzie, upadek nie spowoduje potłuczenia płytek. Zanim zaczniemy remont z użyciem płytek warto przejrzeć zawartość kartonów, tak by upewnić się, że wszystkie elementy w środku są całe i nie podłączone oraz że podczas przechowywania nic się z nimi nie stało.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl