Kompleksowy przewodnik po outsourcingu IT – co powinniśmy wiedzieć przed sięgnięciem po niego?

Kompleksowy przewodnik po outsourcingu IT - co powinniśmy wiedzieć przed sięgnięciem po niego?

Nowoczesna technologia już jakiś czas temu stała się częścią każdej firmy z niemal dowolnej branży – proces cyfryzacji dotknął nawet rolnictwo (na przestrzeni chociażby logistyki czy zarządzania). Wraz z jego przekradaniem się do świata biznesu pojawiło się olbrzymie zapotrzebowanie na tak zwany outsourcing IT. Szczecin, Łódź, Warszawa, ale i mnóstwo innych miast coraz chętniej po niego sięga. W tym poradniku wyjaśniamy, czym tak właściwie jest, dlaczego i czy warto po niego sięgnąć oraz jakie są jego podstawowe zalety.

Czym tak naprawdę jest outsourcing IT?

Kompleksowy przewodnik po outsourcingu IT - co powinniśmy wiedzieć przed sięgnięciem po niego?Outsourcing IT (nazwa pochodzi od wyrażenia outside resourcing using, oznaczającego użycie zewnętrznych środków) stanowi usługę, która polega na wynajmowaniu zewnętrznej firmy, by ta zajęła się obsługą informatyczną przedsiębiorstwa, które się na nią decyduje. Warunki współpracy między dwoma podmiotami definiuje umowa i nie zawsze jest ona “całościowa” – zdarza się tak, że firma outsourcingowa zajmuje się zarządzaniem infrastrukturą informatyczną naszego przedsiębiorstwa na należących do nas serwerach i całościowo, a bywa i tak, że decydujemy się na nią wyłącznie do realizacji wybranych zadań w obrębie już istniejącej infrastruktury. 

Outsourcing IT w Szczecinie – największe zalety sięgnięcia po niego

Decydując się na outsourcing IT, Szczecin i inne miasta, które najczęściej po niego sięgają mają na uwadze mnóstwo zalet płynących z tego. Tą najważniejszą jest oczywiście zdjęcie ze swojej głowy “jarzma” zarządzania własną infrastrukturą informatyczną, bieżącego radzenia sobie z problemami, które mogłyby się pojawić po drodze i, po prostu, zwracania na nią uwagi. Poniżej przedstawiamy kilka innych zalet, na które warto zwrócić uwagę.

Możliwość uniknięcia problemów kadrowych

Dzięki outsourcingowi IT tak naprawdę zyskujemy osobny dział dbający o informatyczną część naszego przedsiębiorstwa. Nie musimy przy tym wydzielać mu specjalnego miejsca w obrębie naszej firmy, ani też przeprowadzać szkoleń czy dbać o sprawy związane z zatrudnieniem kolejnych osób. Wszystko to jest robione w obrębie firmy, z którą współpracujemy.

Redukcja kosztów

Decydując się na outsourcing IT jesteśmy w stanie naprawdę dużo zaoszczędzić – przede wszystkim na kadrze pracowniczej. Nie musimy przeprowadzać kosztownych szkoleń, ani też w proces rekrutacji pracowników i ich zatrudnienie (oraz idące w parze z nim koszta dodatkowe – ubezpieczenia, podatki, wyposażenie ich stanowisk pracy). Oszczędności możemy też szukać w sposobie rozliczeń, który zawsze będzie dla nas bardziej opłacalny, aniżeli stworzenie własnego działu IT. 

Niskie ryzyko awarii

Firmy outsourcingowe specjalizujące się w branży IT zatrudniają prawdziwych specjalistów, którzy znają się na rzeczy – dzięki temu jesteśmy w stanie cieszyć się sprawnym i bezawaryjnym systemem, dodatkowo zabezpieczony kopiami zapasowymi oraz profesjonalnym oprogramowaniem. W razie sytuacji awaryjnych, personel ten będzie w stanie radzić sobie z nimi szybko i sprawnie, wykrywając ich bezpośrednią przyczynę i szybko się jej pozbywając.

Elastyczność w dostosowywaniu się do naszych potrzeb

Minęły już czasy, w których z usług outsourcingowych musieliśmy korzystać w pełni, niezależnie od własnych potrzeb. Teraz możemy je dostosować do swoich potrzeb. Jeżeli więc potrzebujemy wyłącznie helpdesku IT, możemy postawić właśnie na niego. Jeśli z kolei oczekujemy wyłącznie supportu w sprawie awarii, zarządzania siecią komputerową czy serwisu sprzętu fizycznego, możemy skorzystać wyłącznie z oferty na nie, oczywiście płacąc za to adekwatnie mniejszą sumę pieniędzy, aniżeli za najbardziej kompleksowe usługi outsourcingowe.

Co jeszcze warto wiedzieć o outsourcingu IT?

  • Nie trzeba decydować się na pełen outsourcing IT – istnieje możliwość sięgnięcia po niego wyłącznie w wybranej gałęzi naszej infrastruktury IT.
  • Choć outsourcing IT Szczecin i inne większe miasta lubią najbardziej, jest on skierowany również do firm z mniejszych miejscowości.
  • Przy inwestowaniu w outsourcing należy podpisać właściwą umowę – przede wszystkim zakładającą to, że jesteśmy jedynymi właścicielami serwerów i danych obsługiwanych przez firmę outsourcingową.
  • W outsourcingu IT, Szczecin który wybiera najczęściej, rozlicza się zwykle na podstawie abonamentu, a zatem opłat udzielanych miesięcznie. Rzadko kiedy praktykuje się opłatę za konkretne działania.

Podsumowanie

Istnieje wiele powodów, ze względu na które outsourcing IT Szczecin, Łódź, Wrocław i wiele innych miast tak lubi i często wybiera. Jednym z tych najbardziej podstawowych jest fakt, że powierza się dzięki niemu warstwę czysto technologiczną własnej firmy komuś, kto rzeczywiście się na niej zna i dysponuje kadrą, która jest w stanie sprostać najśmielszym oczekiwaniom w jego zakresie. Jeżeli i nasza firma w dużej mierze zależy od technologii, a sami nie jesteśmy w stanie zaprojektować i zarządzać systemem skutecznym i sprawdzającym się w akcji, powinniśmy zainteresować się tym że outsourcingiem i spróbować w niego wejść. W dzisiejszych czasach z pewnością tego nie pożałujemy.