Motoryzacja a ekologia. Gdzie wyrzucić stare części samochodowe?

Motoryzacja a ekologia. Gdzie wyrzucić stare części samochodowe?

W obecnych czasach posiadanie samochodu należy do normy. Powstaje coraz więcej autostrad, obwodnic i tras szybkiego ruchu, gdzie autem można sprawnie przetransportować się pomiędzy miastami i krajami. Nic zatem dziwnego, że samochody w którymś momencie psują się, sprzęty starzeją, czyniąc podróż niebezpieczną lub niemożliwą. Co w sytuacji, kiedy trzeba pozbyć się jakiejś części samochodowej, która nie spełnia już swojej funkcji? Zależnie od tego, do jakich celów służyła dana część i z jakich materiałów jest wykonana należy podjąć inne kroki – w większości przypadków nie jest to jednak wyrzucenie części do śmietnika. Część z nich można oddać na złomowisko, np. rury wydechowe, gdzie można zyskać na nich niewielkie wynagrodzenie. W przypadku np. starych foteli i zderzaków należy zgłosić się do najbliższej stacji demontażu. Z niektórymi ze sprzętów, jak przykładowo radiami czy głośnikami, a także oponami, można zwrócić się do PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który ma swoje siedziby w większych miastach w Polsce. Zaznajomienie się z tą organizacją może być przydatne nie tylko w przypadku pozbycia się starych części samochodowych, ale także innych odpadów jak szkło, metale, tworzywa sztuczne, a nawet przeterminowane lekarstwa.

Polecamy:

Czy stare części samochodowe są ekologiczne?

Większość części samochodowych, które nie nadają się już do użytku, niestety nie mogą być wyrzucone na wysypisko śmieci wraz z resztą odpadów dnia codziennego. Niektóre z nich miały styczność z substancjami, które mogą bardzo zaszkodzić środowisku, np. zbiorniki na olej. Także akumulatory są bardzo dużym zagrożeniem dla środowiska, narażają je one na bezpośrednią styczność z takimi chemikaliami jak: kwas siarkowy, ołów i jego związki, tworzywa sztuczne. Odpady niebezpieczne, do których są zaliczane właśnie przykładowo zbiorniki na olej i akumulatory, mogą być zabrane do specjalnej organizacji – Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, jednak nie w każdym mieście znaleźć można ich siedzibę, m.in. w Wejherowie, Gdyni, Dobrowie Górniczej. Nie można zatem lekkomyślnie wyrzucić części samochodowej, której już nie potrzebujemy do najbliższego śmietnika. Wszystkie odpady, które są niepoprawnie utylizowane powodują zwiększenie zanieczyszczeń ziemi, powietrza, w efekcie także wody. Istotą w tym przypadku jest zainteresowanie się tematem utylizacji starych części samochodowych i zwrócenie się do osób, które mogą pomóc podjąć odpowiednią decyzję i przekazanie części odpowiedniej organizacji, takiej jak PSZOK, PZON, Stacji Demontażu Pojazdów, czy nawet zaufanego mechanika.

Stare części samochodowe – naprawić czy wyrzucić?

Nie jest sekretem, że zarówno auta, jak i części do niego są bardzo kosztowne. Duża część osób stara się wykorzystać auto oraz części znajdujące się w nim, tak długo jak tylko można. Nierzadko naprawa części może być bardziej kosztowna od jego wymiany. Jak zatem określić, co się bardziej opłaca? Naprawić część czy wymienić? Kiedy w aucie, które funkcjonuje ogólnie dobrze psuje się jakaś część, pierwszym instynktem powinno być zgłoszenie się do specjalisty – zaufanego warsztatu, mechanika. Zaufanego dlatego, aby klient nie został naciągnięty na dodatkowe koszty oraz usłyszał rzetelną opinię – kiedy należy sprzęt wymienić, a kiedy wystarczy naprawa. Zdarza się niestety, że klientom proponowane są naprawy części samochodowych za wysokie kwoty, choć dany mechanik zdaje sobie sprawę, że za niedługi czas znów nastąpi awaria tej części. Jeśli jednak auto ze starymi częściami samo nadaje się jedynie do utylizacji, np. w wyniku poważnego wypadku, częściami należy rozporządzić w odpowiedni sposób, zgłaszając się do placówek, które mogą udzielić odpowiednich informacji o utylizacji części, jak np. Stacja Demontażu Pojazdów. W SDP wykonywane są wszelkie czynności mające na celu poprawny demontaż aut i nie tylko, ale także osuszanie poszczególnych części z substancji, z którymi miały styczność np. olejów, płynów chłodniczych, hamulcowych itd.

Sprzedać czy wyrzucić wysłużone części samochodowe?

Wiele stron internetowych daje możliwość sprzedaży starych części samochodowych, choćby z tytułu zbierania antyków. Szczególnie, jeśli posiada się faktycznie stare, zabytkowe, części samochodowe np. w spadku rodzinnym, można za nie dostać parę groszy na aukcjach internetowych czy portalach umożliwiających sprzedaż internetową. Należałoby więc zorientować się, czy dana część ma jakąkolwiek wartość zabytkową, czy nie. Najpopularniejsze części samochodowe sprzedawane jako antyki to np. silniki, halogeny, dobrze zachowane fotele, zderzaki, a także znaczki marek samochodów umieszczane z przodu na masce. Cała reszta, która nie ma w sobie wartości zabytkowej ani nie nadaje się do ponownego użytku, można wyrzucić, zwracając się z tym oczywiście do odpowiednich placówek. Niektóre stare części samochodowe można jednak wyrzucić na śmietnik, ponieważ nie mają one znacznego negatywnego wpływu na środowisko. Należą do nich m.in. świece zapłonowe i filtry powietrza. Warto zdawać sobie sprawę, że samochody i ich wyposażenie nie są naturalną rzeczą w naturze, dlatego jeśli jakaś część przestaje spełniać swoją funkcję, prawie zawsze należy podjąć odpowiednie kroki przy jego utylizacji.