Przebarwienia płytki paznokcia – co mogą oznaczać? Paznokcie u stóp to stosunkowo wrażliwe na wszelkiego rodzaju zmiany części ciała. Z ich nietypowego wyglądu, deformacji czy powstałych przebarwień można nierzadko wywnioskować bardzo wiele. Zmiany w obrębie płytki paznokciowej mogą bowiem stanowić pierwszy zwiastun innych, być może poważniejszych zmian zachodzących w organizmie. Jak więc patrzeć na przebarwienia paznokci? Czy należy się nimi niepokoić?
Przebarwienia paznokcia – najczęstsze przyczyny
W przypadku przebarwień pojawiających się na płytce paznokcia trudno jest mówić o jednej, konkretnej przyczynie czy towarzyszącej im dolegliwości. Źródeł tegoż zjawiska może być co najmniej kilka. Najbardziej prozaiczną jest uraz mechaniczny – mocne uderzenie czy długotrwały, nadmierny ucisk, które spowodowały wystąpienie krwawienia pod paznokciem czy też krwiaka wewnętrznego widocznego przez płytkę. W takim wypadku możemy zauważyć pojawiające się bezpośrednio pod paznokciem przebarwienie o niewielkim, ograniczonym kształcie i sinym lub sino-czarnym kolorze. Taki uraz powinien samodzielnie wchłonąć się od kilku do kilkunastu dni. Jeżeli jednak mimo upływu czasu pozostaje on w niezmienionej wielkości i kolorystyce, warto skonsultować się z podologiem lub lekarzem.
Inną przyczyną, która stać może za pojawiającymi się w obrębie płytki paznokciowej przebarwieniami, jest infekcja grzybicza. To właśnie grzybica, zaraz obok urazów mechanicznych, stanowi najczęstszą przyczynę przebarwień paznokci. Niezwykle powszechna, dotykająca wiele osób w każdym wieku grzybica objawia się licznymi zmianami w obrębie płytki, także zmianami w jej kolorze. Charakterystyczne jest w tym wypadku postępowanie zmian, ich rozszerzanie się i zmiana koloru. Z początku bowiem obejmują one jedynie boczne brzegi paznokcia, są białawe i trudno dostrzegalne. Z czasem jednak postępują coraz bardziej w głąb płytki, zmieniając jednocześnie swój kolor na żółtawy, następnie zielonkawy lub szary oraz brązowy, a nawet czarny. Zdecydowanie najlepszą sytuacją jest rozpoznanie infekcji grzybiczej już po jej pierwszych objawach, jakimi są drobne przebarwienia i niewielkie zmiany w strukturze paznokci. W takim wypadku należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty podologa, który za pomocą specjalistycznego sprzętu i fachowych leków pomoże nam pozbyć się grzybicy. Im bardziej zaawansowana infekcja, tym trudniej będzie się jej pozbyć, jednak w żadnym wypadku nie należy rezygnować czy pozostawiać jej samej sobie. Nawet w przypadku widocznych, zaawansowanych zmian i ciemnobrązowych przebarwień na paznokciu należy zgłosić się po fachową pomoc do podologa.
Z podologi polecamy :
Co jeszcze wywołuje przebarwienia paznokci?
Uraz mechaniczny i grzybica to dwie najpopularniejsze przyczyny przebarwień paznokci. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie one stać mogą za zmianą koloru płytki. Przebarwienia bywają także charakterystycznym symptomem infekcji bakteryjnych, najczęściej tych wywołanych bakterią ropy błękitnej. Bakteria Pseudomonas aeruginosa wywołuje schorzenie, które popularnie nazywane jest zespołem zielonych paznokci. Jak sama nazwa wskazuje, dotknięte tym problemem płytki paznokcia przybierają kolor zielonkawy lub zielono-czarny. Ponadto dochodzi także do wyraźnych zmian w strukturze paznokci – osłabienia oraz oddzielania się płytki od łożyska. Zespół jest schorzeniem, które zdecydowanie wymaga fachowej pomocy podologa lub lekarza. Specjalista powinien podjąć zarówno leczenie objawowe, zewnętrzne, jak i farmakologiczne, podając choremu niezbędne antybiotyki.
Warto mieć na uwadze fakt, iż przebarwienia, które pojawiają się na paznokciu lub bezpośrednio pod nim, nie zawsze muszą mieć związek z samą płytką. Oprócz wspomnianego już krwiaka spowodowanego urazem mechanicznym może to być również objaw chorób dermatologicznych. Doskonałym tego przykładem są tak zwane paznokcie naparstkowate, wywołane genetycznie uwarunkowanymi dolegliwościami dermatologicznymi. Wskutek ich obecności paznokcie nie tylko zmieniają swój kolor na biało-żółtawy, ale także stają się dużo słabsze i bardziej kruche, a na ich powierzchni pojawiają się charakterystyczne, poprzeczne bruzdy.
Plamy i przebarwienia paznokci a inne schorzenia
Istnieje szeroka lista różnego rodzaju schorzeń, którym towarzyszyć mogą zmiany w obrębie stóp i paznokci u nóg. Pojawiające się pod płytką paznokcia bądź na jej powierzchni plamy czy przebarwienia mogą być na przykład oznaką łuszczycy. Choroba ta nierzadko daje charakterystyczny objaw w postaci okrągłej, regularnej żółtej plamy pod paznokciem. Zmianie tej mogą towarzyszyć również nieprawidłowości skórne, ale może ona także stanowić jedyny wyraźny objaw choroby.
Innymi przykładami są łysienie plackowate, liszaj oraz choroba Dariere’a. Każda z tych chorób może objawiać się pewnymi zmianami w obrębie płytki paznokciowej, która nie musi oznaczać niczego niepokojącego czy zagrażającego naszemu zdrowiu. Warto jednak skonsultować się z podologiem lub lekarzem, którzy zbadają zmianę i poinformują nas o przyczynach jej pojawienia się.