Ubezpieczenie OC w pigułce

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jego brak może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Jakie mogą być skutki jego braku? Przed czym chroni kierowcę w momencie wypadku? Czy za jego brak są jakieś kary? Na te i inne pytania dotyczące ubezpieczenia OC, które mogą przychodzić Ci na myśl, udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

 
Ubezpieczenie OC – co to jest?

Ubezpieczenie OC stanowi rodzaj ochrony majątkowej. Dotyczy ona sytuacji, w których osoby ubezpieczone spowodują szkody w wyniku czynu niedozwolonego. Czynem niedozwolonym nazywamy wszystkie czynności wymienione w umowie o odpowiedzialności cywilnej http://www.wycena-oc.pl/ubezpieczenie-adwokata/. Ubezpieczenie OC odnosi się do każdej poszkodowanej osoby. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej daje ochronę właścicielowi samochodu w przypadku kolizji bądź stłuczki, którą spowodował. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, ubezpieczenie pokryje koszty poczynienia szkód.

 

Komu należy się odszkodowanie z OC?

Odszkodowanie z OC może dostaną ci, którzy ponoszą uszczerbek na zdrowiu bądź straty materialne w wyniku zdarzenia drogowego, takiego jak kolizja czy wypadek. Odszkodowanie takie należy się zatem:

  • właścicielowi zniszczonego pojazdu,
  • poszkodowanym w wypadku osobom,
  • tym, którzy w wyniku wypadku ponieśli straty materialne.

Warto wspomnieć, że odszkodowanie z tytułu polisy OC może otrzymać także właściciel pojazdu, którego samochód został uszkodzony np. przez kamień, który trafił w nie z przyczepy posiadacza OC. Może o nią ubiegać się także właściciel auta zniszczonego w wyniku podpalenia się innego pojazdu.

 

Brak ubezpieczenia OC – jakie są konsekwencje?

Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi posiadać ubezpieczenie OC https://www.najlepsze-ubezpieczenie.pl/, niezależnie od tego czy jeździ nim czy po prostu trzyma go w garażu bądź na podwórku. Nawet jeden dzień braku polisy w przypadku zarejestrowanego auta może spowodować konsekwencje. 

Za brak ubezpieczenia OC grożą wysokie kary, obliczane w oparciu o minimalną płacę, która poszła w górę, o czym warto przypomnieć https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/bytom/. Brak OC i związana z tym kara może wynieść:

  • 900 złotych, kiedy okres bez ubezpieczeniowej ochrony wynosił do 3 dni,
  • 2250 złotych, w momencie, kiedy auto było bez polisy od 4 do 14 dni,
  • 4500 złotych bez polisy ubezpieczeniowej powyżej 14 dni.

Należy jednak wiedzieć, że to nie wszystko – brak polisy OC i spowodowanie wypadku bądź kolizji będzie wiązać się z koniecznością pokrycia strat poniesionych przez osobę poszkodowaną przez sprawcę wypadku.

 

Kiedy można nie otrzymać odszkodowania z tytułu polisy OC?

Może się zdarzyć, iż towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania z polisy OC, albo odszkodowanie OC zostanie wypłacone osobie poszkodowanej, ale jego całą kwotę bądź jej część będzie musiał zwrócić sprawca zdarzenia drogowego.

Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC może nie zostać wypłacone w przypadku, gdy:

  • sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia,
  • szkoda zostanie wyrządzona pod wpływem upojenia alkoholowego, zażyciu narkotyków bądź środków odurzających,
  • kolizja nastąpiła poza granicami UE,
  • zdarzenie zostanie spowodowane z premedytacją,
  • wypadek spowoduje szkodę środowiskową.

 

Od czego zależy koszt ubezpieczenia OC?

Cena za polisę OC https://www.wycena-oc.pl/ubezpieczenie-firmy-uslugowej/ jest ustalana dla każdego kierowcy z osobna. Ubezpieczyciele kalkulują ryzyko w inny sposób, zatem decydując się na zakup OC warto przejrzeć różne oferty, ponieważ mogą się one różnić np. dodatkiem ubezpieczenia assistance, a także szybkością i jakością obsługi z osobą poszkodowaną.

Koszt za ubezpieczenie OC zależy przede wszystkim od kierowcy. Pod uwagę jest brany jego wiek, czas wydania prawa jazdy, stan cywilny, miejsce zamieszkania czy historia szkód. Na wysokość ceny za polisę OC wpływ ma również samochód – jego marka oraz model, przebieg i pojemność silnika.

 

Ubezpieczenie OC – kiedy jeszcze warto je mieć?

Mogłoby się wydawać, iż ubezpieczenie OC nie jest tylko ochroną możliwą w przypadku przyczynienia się do wywołania szkody. Wbrew pozorom, polisa OC przydaje się także w przypadku, gdy posiada się nieruchomość albo wynajmuje lokal https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/zielona-gora/. Warto je także mieć będąc rodzicem oraz posiadając zwierzę, takie jak kota, psa czy na przykład konia. Częsta jazda rowerem jest również wskazaniem do posiadania ubezpieczenia OC.

Polisa OC przydaje się w wyżej opisanych przypadkach, ponieważ gwarantuje ona ochronę przed różnego rodzaju stratami finansowymi, o różnej wysokości. Są one zazwyczaj wynikiem szkód, które możemy spowodować nieumyślnie http://www.wycena-oc.pl/oc-adwokata/. Może się na przykład zdarzyć, że pralka w naszym mieszkaniu ulegnie awarii i zaleje sąsiadów z dołu albo nasze dziecko wybije szybę w czyimś oknie w trakcie zabawy na podwórku np. kopiąc piłkę. Może nastąpić także sytuacja, w której nasz pies niszczy czyjeś mienie bądź zaatakuje obcą osobę. Jeżdżąc rowerem także możemy także ulec wypadkowi, w wyniku którego ktoś ucierpi albo czyjeś mienie ulegnie zniszczeniu. Zimą natomiast, w przypadku gdy nie zadbamy o utrzymanie posesji w odpowiednim stanie, ktoś może poślizgnąć się na oblodzonym i nieodśnieżonym chodniku i złamała sobie np. rękę.

 

 

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/