Jak uzyskać dofinansowanie do myjni samochodowej?

Jak uzyskać dofinansowanie do myjni samochodowej?

Jak uzyskać dofinansowanie do myjni samochodowej? Założenie i prowadzenie własnej myjni samochodowej wydaje się dobrym sposobem na zarobek. Z tego typu usługi korzysta dziś wielu klientów, gdyż niemal każde gospodarstwo domowe posiada własny samochód. Niemniej jednak samo postawienie myjni wiąże się ze sporym wydatkiem, na który często trzeba przeznaczyć niemal wszystkie oszczędności. Jeśli jednak ich nie posiadamy, możemy postarać się o różnego rodzaju dotacje. Jak je uzyskać?

Dotacje z Unii Europejskiej

Jak uzyskać dofinansowanie do myjni samochodowej?
Jak uzyskać dofinansowanie do myjni samochodowej?

Największą popularnością wśród potencjalnych przedsiębiorców cieszą się dotacje unijne. Przyznawane są one pod kilkoma warunkami, jakie bezwzględnie trzeba spełnić. Przede wszystkim mogą je otrzymać wyłącznie osoby bezrobotne, które wcześniej nie korzystały z tego rodzaju wsparcia. Ponadto muszą one przygotować szczegółowy biznesplan, a następnie przedstawić go w konkretnej jednostce przyznającej dotacje. Fundusze unijne państwo rozdysponowuje pomiędzy konkretne województwa, a więc wiele zależy też od tego, gdzie chcemy prowadzić działalność gospodarczą. Niektóre projekty mają charakter społeczny, co oznacza, że aby otrzymać pieniądze, musimy na przykład zapewnić konkretną liczbę miejsc pracy i utrzymać firmę przez co najmniej rok czy dwa. Środki z Unii, przyznane na rozpoczęcie działalności gospodarczej, sięgają nawet 40 tysięcy złotych, zatem naprawdę jest o co walczyć. Oczywiście, z otrzymanych pieniędzy musimy się rozliczyć, przedstawiając okresowe raporty, dotyczące ich wykorzystania. Warto jednak sprawdzić, czy obecnie nasza gmina przyznaje tego rodzaju pomoc, a jeśli tak, to na jakich warunkach można ją otrzymać. Zwykle od momentu złożenia wniosku do czasu otrzymania pieniędzy mija wiele tygodni, dlatego też warto nieco się pospieszyć. 

Dotacje z urzędu pracy

Lokalne urzędy pracy wspierają przedsiębiorców, udostępniając im środki pieniężne na rozpoczęcie i rozwój działalności. Pieniądze mają charakter bezzwrotny, o ile oczywiście dopełnimy przy tym pewnych formalności. Kto może otrzymać wsparcie? Urzędy przyznają je osobom, które przez pewien czas pozostają bezrobotne. Muszą one przedstawić konkretny biznesplan, podobnie jak w przypadku dotacji europejskich. Regulaminy jasno określają, na co możemy wydać pieniądze, a czego nie wolno nam z nimi robić. Przykładowo, możemy zakupić niezbędny sprzęt, lecz niedopuszczalne jest opłacanie z dotacji składek ZUS. Dotację z urzędu pracy otrzymamy po spełnieniu wymogów formalnych, a w kolejnych miesiącach będziemy musieli się z niej rozliczyć. Obecnie kwota wsparcia oscyluje w okolicach 30 tysięcy złotych, lecz wiele zależy od konkretnej gminy i sposobu, w jaki rozdysponowuje przyznane środki. 

Dotacje gminne dla początkujących przedsiębiorców

Niektóre gminy starają się wesprzeć potencjalnych przedsiębiorców, przyznając im dotacje na start. Tutaj jednak trudno o jakiekolwiek uogólnienia, gdyż każda gmina działa we własnym zakresie, dysponując przydzielonymi jej środkami pieniężnymi. Najczęściej pieniądze mogą otrzymać osoby bezrobotne, które mają konkretny pomysł na biznes. Dotacje gminne zazwyczaj nie są wysokie, jednak można je otrzymać razem ze wsparciem z urzędu pracy bądź Unii Europejskiej. Mogą mieć charakter zwrotny lub bezzwrotny, jeśli przedsiębiorcy spełnią kilka ważnych warunków. Jeśli jesteśmy zainteresowani otrzymaniem takiego wsparcia, to w pierwszej kolejności musimy się zorientować, czy nasza gmina takowe przyznaje. Jak się okazuje, dotacje nie są domeną dużych miast, a raczej małych miejscowości, w których bezrobocie osiąga wysoki poziom. Chodzi bowiem nie tylko o wspieranie przedsiębiorczości, ale również o rozwój lokalnej gospodarki, która nie może funkcjonować bez małych firm.

Zobacz, jak zacząć:

Jeśli nie dotacja, to co?

Potencjalni przedsiębiorców mają kilka możliwości pozyskania środków finansowych na rozwój swojego biznesu. Niemniej jednak może okazać się, że nie spełnimy wszystkich warunków, aby otrzymać bezzwrotne wsparcie. W takich przypadkach będziemy musieli sfinansować myjnię samochodową z własnych środków pieniężnych. Możemy również postarać się o pożyczkę, kredyt czy leasing. Są to alternatywne rozwiązania, jednak o wiele droższe, gdyż w każdym przypadku jesteśmy zobowiązani zapłacić stosowne odsetki. Pozyskany kapitał w kontekście pożyczki czy kredytu musimy ponadto zwrócić w obowiązującym nas terminie. Niestety, obecnie nie ma możliwości pozyskania dotacji na konkretny cel, jakim jest budowa myjni samochodowej. Oferty dotacji skierowane są do ogółu przedsiębiorców, którzy mają pomysł na własny biznes. Jak się okazuje, kwota przyznanego wsparcie nie zawsze wystarcza, aby pokryć wszystkie wydatki. Dlatego też albo musimy zrobić to we własnym zakresie, albo pozyskać kapitał pożyczkowy. Możliwości mamy naprawdę sporo, dlatego brak środków pieniężnych nie powinien hamować nas przed rozwojem, a więc i założeniem własnej działalności. Co ważne, kapitał zainwestowany w myjnię samochodową powinien stosunkowo szybko się zwrócić. Powodem jest duża ilość klientów, którzy korzystają z tego typu usługi, dbając o swoje auto.