W niniejszym artykule przedstawiamy klasyczny podział laptopów w zależności od ich przeznaczenia. Przy każdej klasie notebooków doradzamy także, na co powinniśmy zwrócić uwagę rozważając wybór laptopa. Należy wiedzieć o tym, iż laptopy aktualnie dostępne na rynku różnią się pod wieloma względami, a każdy użytkownik ma inne potrzeby. Wybór laptopa, biorąc pod uwagę mnogość dostępnych rozwiązań w obecnych czasach, nie jest prostą do wykonania czynnością; Przed podjęciem decyzji warto się odpowiednio zastanowić oraz przejrzeć specyfikację, aby wybrać właściwy model. Zapraszamy do lektury niniejszego poradnika.
Laptopy biznesowe
Chcąc wybrać laptop do użytku biurowego, warto patrzeć na to, aby posiadał on: stacje dokującą, umożliwiająca podłączenie wielu urządzeń w tym samym momencie, dodatkowe zabezpieczenia, aby chronić dane zapisane w laptopie, takie jak czytniki linii papilarnych, SmartCard oraz oraz mechanizmy szyfrujące dane na dysku, matową powłokę, pozwalającą na wygodną pracę np. w podróży bądź przy zwiększonym oświetleniu, wzmocnioną obudowę, tzn. aluminiową bądź wykonaną ze stopów magnezu bądź z dodatkiem włókien węglowych, estetyczne wykonanie, czyli obudowę w stonowanym kolorze bez krzykliwych wzorów, niewielkie rozmiary i pojemny akumulator, aby umożliwiał pracę przez długi czas na baterii i był mobilny, energooszczędny i szybki procesor, a także minimum 8 GB pamięci RAM. Notebooki biznesowe powinny mieć dopasowaną do potrzeb danego użytkownika matrycę, wytrzymałą konstrukcję i profesjonalny wygląd. Nie należy zapominać, iż mają to być urządzenia służące do pracy, zatem powinny być one wyposażone również w rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo zawartych w nich danych.
Laptopy gamingowe
Wybierając laptop do gier należy mieć świadomość tego, iż nie należą one do najtańszych, dlatego też chcąc kupić dobry notebook gamingowy należy liczyć się z wydaniem na niego ponad 3000 złotych. Warto zwracać uwagę na elementy takie jak: chłodzenie – laptop gamingowy powinien mieć duże otwory wentylacyjne ze względu na spore obciążenie, matryca IPS o dużej przekątnej ekranu i rozdzielczości, dużo pamięci RAM, tzn. min. 8 GB, wydajny procesor, najlepiej ośmiordzeniowy, wydajna graficzna karta, szybki dysk twardy. Zapaleni gracze komputerowi mogą również cenić sobie inne, dodatkowe funkcje. Mamy na myśli na przykład podświetlane klawiatury bądź wysokiej jakości wbudowane kamerki. Ponadto, gracze mogą być również zadowoleni z wbudowanych w laptopie funkcji, dzięki którym można przełączyć laptop na inny tryb – do grania, przeglądania sieci czy na oszczędzanie energii.
Laptopy dla dzieci
Laptopy służące podstawowych zastosowań edukacyjnych nie są zazwyczaj drogie, ich cena waha się od 1200 do 2500 złotych. Wybierając laptop dla dziecka, powinno się zwracać uwagę na to, aby: grafika była zintegrowana, przekątna ekranu nie była większa niż 15 cali, obudowa była solidnie wykonana, a poszczególne elementy było bardzo dobrze spasowane, posiada gumowe nakładki, które mogłyby zamortyzować jego przypadkowe uderzenie o ziemię, miał włączone blokady rodzicielskie pozwalające na bezpieczne przeglądanie treści w internecie, był w ulubionym kolorze dziecka, posiada funkcję kontroli czasu, miał możliwość zainstalowania gier oraz aplikacji dla dzieci z polską wersją językową.
Laptopy multimedialne
Laptopy multimedialne są uznawane za zdecydowanie najbardziej uniwersalne notebooki. Są dobre do przeglądania sieci, oglądania filmów, grania w gry o niezbyt wygórowanych wymaganiach sprzętowych czy też pracy w biurze. Takie laptopy powinny mieć: odpowiednią liczbą portów, w tym minimum trzy złącza USB oraz wejście na kabel HDMI, pamięć RAM nie mniejszą niż 4 GB, a najlepiej 6 GB, procesor dwurdzeniowy bądź więcej, matrycę o wysokiej rozdzielczości, to znaczy 15 albo 17 calowy wyświetlacz, szerokie kąty widzenia, wysoką jakość ekranu oraz bardzo dobre odcienie barw, powłokę matową, dedykowaną kartę graficzną, która jednakże nie musi pochodzić z najwyższej półki cenowej, dysk twardy o pojemności nie mniejszej niż 500 GB, głośniki.
Laptopy dla profesjonalistów
Jeżeli zaś chodzi o laptopy dla profesjonalistów i niezwykle wymagających osób, to wybór jest zdecydowanie najtrudniejszy. Takie laptopy są zazwyczaj niezbędne osobom pracujących przy obróbce wideo bądź zajmujących się szeroko pojętą grafiką komputerową. Laptopy dla profesjonalistów powinny być wyposażone przede wszystkim w: dużą przekątną ekranu, która zapewni komfortową pracę, matową powłokę, która zapobiega niechcianym odbiciom na ekranie i będzie przyjemniejsza dla oka, możliwie jak największą pamięć RAM, minimum 8 GB, matrycę o bardzo wysokiej rozdzielczości, to znaczy Full HD bądź wyższą, bardzo dobry procesor, najlepiej czterordzeniowy bądź więcej, aby praca na wymagających programach i zaawansowanych aplikacjach była przyjemna i przebiegała bez niepotrzebnych komplikacji i zacięć, kartę graficzną o bardzo wysokiej jakości, aby poradziła sobie nawet z najbardziej wymagającymi programami.