Kiedy nie należy nurkować przeciwwskazania do nurkowania

Kiedy nie należy nurkować przeciwwskazania do nurkowania

Idealnie byłoby, gdyby każda osoba dla której woda stanowi przyjazne i swobodne środowisko, mogła nie tylko popływać w niej sobie, ale także i zanurkować. Pływanie oraz nurkowanie, to jednakże dwa odmienne światy. Pływanie, tym bardziej to rekreacyjne dostępne jest dla każdego, bez uwagi na zdrowie czy wiek, a jedyne ograniczenie, stanowić może w tym przypadku zakaz kąpieli w miejscach niedozwolonych, albo też niezbyt dobra pogodowe warunki. Nurkowanie jest zdecydowanie bardziej złożoną kwestią.

Techniczne różnice pomiędzy pływaniem i nurkowaniem

kursy-dzieci-8-14Jak dobrze wiemy, nawet te osoby, dla których fizyka stanowi wiedzę tajemną, wartość ciśnienia wody zależna będzie od jej głębokości. Dla osoby normalnie pływającej, czyli bez nurkowania i z głową regularnie wychyloną ponad powierzchnię, nacisk na jej ciało otaczającej wody, jest praktycznie rzecz ujmując nieodczuwalny i nie ponosi on za sobą żadnych negatywnych konsekwencji dla organizmu. Ludzkie ciała przyzwyczajone są do ciśnienia atmosferycznego powietrza, które odpowiada w przybliżeniu ciśnieniu słupa wody mającego wysokość 10 metrów. Oznacza to, iż każdorazowe dziesięć metrów głębokości wody, niesie ze sobą zwiększenie ciśnienia o pojedynczą jednostkę, tak zwaną techniczną atmosferę. Zatem normalne dla naszego organizmu ciśnienie (jedna atmosfera), ulega zwiększeniu pod wodą w przypadku głębokości 10 metrów o 1 atmosferę, przy 20 metrach o 2 atmosfery, i tak dalej. Jeśli nurek znajdzie się na głębokości 100 metrów, nacisk na jego ciało, wynosił będzie aż jedenaście atmosfer, a zatem na każdy punkt jego ciała, będzie wywierany nacisk jedenastokrotnie większy, aniżeli w normalnych warunkach. Poza ciśnieniem wody, tworzącym sporą różnicę pomiędzy rekreacyjnym pływaniem a nurkowaniem, w grę wchodzić może ponadto obciążenie sprzętem służącym do nurkowania, zmniejszająca się wraz z głębokością widoczność i temperatura wody. Tym samym, jest wiele przeciwwskazań do nurkowania, które postaramy się opisać w dalszej części artykułu.

Co może być przeciwwskazaniem do nurkowania?

Ludzi przyciąga życie i malownicze piękno świata podwodnego. Osoby chcące opanować nurkowanie, muszą zdawać sobie sprawę, iż konieczny będzie trening, jak również odpowiedni stan zdrowia. Specjaliści ze szkoły nurkowej w Szczecinie wymieniają wiele przeciwwskazań medycznych, które zabraniają głębokiego nurkowania. Takie informacje są niezbędne dla każdego spośród początkujących nurków, zapisujących się na szkolenia nurkowe.

W pierwszej grupie, znajdują się niżej wymienione przypadłości:

  • przewlekłe schorzenia nerek oraz schorzenia metaboliczne,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby układu oddechowego i krążenia,
  • przewlekłe infekcje,
  • gruźlica,
  • astma. 

Osoby mające schorzenia, gdzie utrudnione może być poruszanie się, przykładowo w przypadku przepukliny, przewlekłych chorób mięśni, kości, urazów albo wad wrodzonych, mogą nie zostać dopuszczone w ogóle do nurkowania. Poza tym, rozległe blizny utrudniające noszenie sprzętu i poruszanie się, również mogą być przeciwwskazaniem. Zależnie od poziomu zaawansowania schorzenia, dyscyplina sportu jaką jest nurkowanie, może być przeciwwskazana dla osób z wybranymi patologiami wrodzonymi.

Schorzenia laryngologiczne, które są przeciwwskazaniem do nurkowania

Następną grupę przeciwwskazań do nurkowania, będą schorzenia laryngologiczne (ucha, nosa, gardła), w tym między innymi:

  • mocna wrażliwość na przedsionkowe podrażnienia,
  • perforacje błony bębenkowej,
  • stany zapalne, które są wyraźnym następstwem zapalenia w uchu środkowym,
  • upośledzenie funkcjonowania ucha. 

Może to także obejmować: 

  • schorzenia szczęk oraz jamy ustnej. 

Może to także obejmować:

  • przewlekłe stany zapalne spojówki, ślepota w jednym oku, schorzenia siatkówki, astygmatyzm, zez,
  • zdecydowanie, nie jest zalecane nurkowanie w przypadku osób, które cierpią na schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, gdzie możliwie są niedające się przewidzieć utraty przytomności, zdolności poruszania się (przykładowo encefalopatia, schizofrenia, czy też epilepsja),
  • upojenie alkoholowe, nerwowość i przepracowanie, to również stany, w których nurkowanie, nie będzie zalecaną dyscypliną sportową,
  • odradza się także nurkowanie paniom będącym w ciąży, w wypadku patologii w obrębie narządów płciowych i chorób przewlekłych. 

Tymczasowy zakaz nurkowania, obejmować może praktycznie wszystkie spośród schorzeń przewlekłych w stanach zaostrzenia, jak również zapalenie krtani, migdałków, nieżyt nosa, przeziębienie, gdyż nurkowanie wraz z akwalungiem, może prowadzić do pogorszenia i tak już złego stanu zdrowia. Po całkowitym wyzdrowieniu, specjaliści zalecają, żeby nie spieszyć się zbytnio z nurkowaniem, ale odczekać pewien czas, dając swojemu organizmowi opcję nabrania odporności i wyzdrowienia. Szczególnie, trzeba będzie na siebie uważać po ostrych infekcjach w drogach oddechowych, bólach gardła, grupie, gdyż nawet jeśli wyzdrowiejemy, przykładowo zaburzenia funkcji uszu mogą się jeszcze utrzymywać przez pewien czas, co oznacza, iż nurkowanie będzie musiało zostać przełożone na późniejszy termin.