Podjęcie się budowy własnego domu jest niezwykle trudnym i stresującym przedsięwzięciem. Przede wszystkim martwią nas koszty, jakie z taką inwestycją się wiążą. Koszty same w sobie mogą być duże, ale często dochodzą do nich nieprzewidziane wydatki. Związane mogą być one ze złym oszacowaniem kosztów inwestycji lub z problemami, jakie wynikną podczas budowy. Te ostatnie mogą wynikać z chęci zaoszczędzenia na niektórych procesach, do których należą badania geotechniczne.
Jak uchronić się przed nieprzewidzianymi wydatkami podczas budowy domu?
Podczas budowy domu dodatkowe wydatki mogą wyniknąć z różnych przyczyn. Czasem może się okazać, że nie jesteśmy ich uniknąć. Z doświadczenia wielu inwestorów wynika, że średnie dodatkowy koszty mogą oscylować w okolicach dodatkowych 20% kosztów początkowych inwestycji http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/badania-gruntu-pod-domy-jednorodzinne.html. Jeśli chcemy być na nie przygotowani, powinniśmy zawsze po określeniu naszych możliwości finansowych, odjąć 20% i starać się tak wybierać działkę oraz projekt budowlany, aby całość według wyliczeń osiąga pułap 80% naszego budżetu. Dzięki temu mamy pewność zachowania płynności finansowej.
Jakie projekty są najtańsze?
Kiedy wybieramy projekt dobrze zastanowić się, jaka konstrukcja spełni nasze oczekiwania, a jednocześnie będzie w miarę tania. Najtaniej wychodzą domki parterowe bez podpiwniczenia. Budowa podpiwniczenia może kosztować 80% tego, ile kosztuje poziom mieszkalny, więc do nas należy decyzja, czy faktycznie piwnicy potrzebujemy. Inną sprawą jest budowa piętra. Piętro kosztuje zazwyczaj 150% tego, ile wynosi cena kondygnacji parterowej, więc i tutaj mamy pole do oszczędności. Podobnie jest z dachem. Najtańsze są dachy jednospadowe i dwuspadowe. Wielospadowe są bardziej skomplikowane, co wymusza większe nakłady. Dodatkowo dachy wielospadowe zapewniają mniejszą izolację cieplną. Na licznych załomach dachu mogą utworzyć się mostki termiczne, które powodują ucieczkę ciepła. Dachy jedno i dwuspadowe zapewniają więc mniejsze koszty eksploatacji.
Badania geotechniczne
Badania geotechniczne powinniśmy zawsze zlecić jeszcze przed zakupem działki budowlanej, chyba że takie badania są już dołączone do dokumentacji. Dlaczego są one tak ważne? Badania geotechniczne określają jaki grunt z punktu widzenia inwestycji budowlanej mamy do dyspozycji http://www.gco-consult.com/. Określona jest jego nośność. Może się okazać, że po zakupieniu działki budowlanej, nośność gruntu jest mniejsza niż przewidziana w projekcie. Projekt w takiej sytuacji musi być przerabiany, a koszty budowy idą w górę. Często wymagane jest, aby wykonać dodatkowe uzbrojenie gruntu. Jeśli grunt okaże się mniej nośny, niż potrzebujemy, nie oznacza to od razu, że musimy z niego rezygnować. Stanowi to natomiast doskonałą podstawę to tego, aby negocjować jego cenę.
Badania geotechniczne są potrzebne również do określenia warunków hydrologicznych, jakie panują na działce budowlanej. Często okazuje się, że działka, która wygląda w porządku, ma bardzo wysoki poziom wód gruntowych i podłoże, które sprzyja utrzymywaniu się tego poziomu. Problemy w takim wypadku zaczynają się już na samym początku budowy, ponieważ każdy wykop jest automatycznie zalewany. Wymaga to kosztownego odprowadzania wody za pomocą pomp, ale nie jest to jedyny problem. Poziom wody gruntowej może być na tyle wysoki, że sięga poziomu zabudowy. Wówczas nie ma innej możliwości jak osuszanie działki. Badania geotechniczne w tej materii mogą uchronić nas przed wieloma poważnymi problemami.
Sprawdź warunki zabudowy
Budowa każdego domu związana jest z dopasowaniem się do planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli takiego planu nie ma, należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Dzięki temu z góry wiemy, w jakich ramach konstrukcyjnych musi zawrzeć się nasz projekt. Jeżeli zakupimy projekt wcześniej, może okazać się, że warunki zabudowy zdecydowanie nie przystają do niego. Problemem może być wszystko:
– zbyt wiele kondygnacji,
– złe nachylenie dachu,
– technologia (są gminy, które np. zakazują budowy domów w stylu góralskim, z uwzględnieniem niemal każdej konstrukcji drewnianej. Wówczas nawet jak budujemy dom z drewna, to musimy z zewnątrz wykończyć go tak, aby wyglądał na murowany) oraz wiele innych.
Uzbrojenie działki w prąd i wodę
Wiele działek budowlanych ma zaskakująco niskie ceny. Nie są to jednak oferty z tytułu jedna na milion. Często jest tak, że ma ona jakiś „feler”. Czasem są to absurdalne warunki zabudowy. W innym przypadku słaby grunt lub wysoki poziom wód gruntowych (na taką ewentualność mamy badania geotechniczne, jak wspomniano wyżej). Najczęściej problemem jest brak prądu i wody na działce. W tego typu sytuacji musimy samodzielnie zapłacić za uzbrojenie działki, co może niestety kosztować całkiem sporo. Wiele zależy głównie od tego, w jakiej odległości od naszej lokacji jest najbliższy węzeł energetyczny lub wodociągowy, do którego możemy się podłączyć.
Jak widać budowa domu, to nie jest łatwa sprawa. Błędy, jakie możemy popełnić, mogą niestety nas słono kosztować. Dobrze więc przed taką inwestycją dobrze sprawdzić, o co trzeba zadbać.