Działanie geologii górniczej – wydobywanie cennych minerałów to złożona praca, która opiera się na ogromnej wiedzy i zapleczu bogatego doświadczenia. Minerały geologiczne są ogromną grupą pierwiastków, którymi zajmuje się geologia górnicza. Najczęściej zadaniem górników, jest wydobycie z ziemi surowców, takich jak na przykład złoża rudy z metalami lub złoża żyły z ropą.

Głównym celem wydobycia zazwyczaj jest zmineralizowany surowiec, który w przyszłości zostanie wykorzystany podczas różnorodnych produkcji. Surowce te używane są w przetwórstwach, podczas budowy maszyn, czy też w przypadku klasycznej produkcji przyrządów codziennego użytku. Jakie konkretnie rudy obejmowane są przez badanie geologii górniczej? Zazwyczaj dotyczy to wszelkich kamieni szlachetnych od rubinów po szmaragdy. Dotyczy również mniej cennych, jednak równie użytecznych elementów, takich jak sól. W skład wydobycia oraz badań można również włączyć glinę i żwir niezbędne na niemal każdym prawidłowo funkcjonującym placu budowy. Wydobycie jest niezwykle istotną gałęzią w dzisiejszych świecie z uwagi na to, że minerały, które wydobywamy od setek lat, nie są możliwe do zastąpienia przez materiały i surowce, które człowiek jest w stanie wyhodować lub pozyskać za pośrednictwem zbieractwa. Jeżeli zatem nie możemy zapewnić sobie tych elementów za pośrednictwem klasycznego procesu rolniczego, bez względu na stopień zaawansowania cywilizacyjnego, nadal będziemy musieli zajmować się wydobywaniem potrzebnych nam złóż. Większości z wymienionych surowców nie możemy też wyprodukować drogą laboratoryjną, co dodatkowo zwiększa istotę wydobycia. W najszerszym znaczeniu górnictwo jest taką czynnością, która obejmuje pozyskiwanie surowców i materiałów niemożliwych do wyhodowania i znalezienia bezpośrednio na powierzchni. Mowa tutaj o ropie naftowej, gazie ziemnym, różnych minerałach, a nawet niektórych rodzajach wody wydobywanej pod ziemią. Warto zaznaczyć tutaj, że ludzkość tak naprawdę wydobywa kamienie i metale już od tysięcy lat, chociaż kiedyś nie znaliśmy metodologii, którą obejmuje geologia http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/geologia-inzynierska.html górnicza. Kamienie i metale były na naszej planecie już w czasach prehistorycznych. Niektórzy bardzo słusznie zwracają uwagę na to, że charakter procesów wydobywczych jest negatywny dla środowiska. Jednakże tak naprawdę na to, w jakim stopniu sam proces wydobycia wpłynie na środowisko naturalne, ma znaczenie przede wszystkim sposób ekstrakcji minerałów i kamieni szlachetnych oraz rodzaj sprzętu, który zostanie wówczas wykorzystany do tego typu prac.
Geologia górnicza i rozwój kopalni umożliwiających pozyskiwanie materiałów górniczych
Procesy wydobycia to ogromny kawał historii, który zaczyna się już w momencie odkrycia minerałów, surowców i różnorodnych kamieni szlachetnych. Sam proces wydobycia i jego zalążki można rozumować w postaci momentu odkrycia użyteczności tych surowców przez ludzkość. Kolejnym krokiem oczywiście była ekstrakcja materiałów, a następnym przywrócenie terenu do stanu naturalnego, sprzed wydobycia danych elementów natury. Prawdopodobnie pierwszym, co ludzkość zdołała odkryć, były złoża rudy odkrywane w trakcie dawnych eksploracji. Dzisiejsza metodologia geologii górniczej jest jednak znacznie szersza od dawnych metod. Dziś ekipy odpowiedzialne za wydobycie danego materiału są w stanie określić bezpośrednio w trakcie pracy, jaką wartość będzie miał wykopany przez nich materiał. Oznacza to, że już w trakcie pracy ludzie szacują ewentualne zyski rynkowe uzyskane za pośrednictwem minerałów i surowców, które wydobędą. Ważne w geologii górniczej jest również określenie dokładnych lokalizacji, warunków, w których występują złoża oraz oszacowania ich średniej wielkości i czasu niezbędnego na wydobycie. Wszelkie szacunki mają nam dziś posłużyć ulepszeniu warunków pracy oraz bezpieczeństwa ludzi odpowiedzialny za wykonanie tego zadania. W dzisiejszych czasach wydobycie to nie tylko praca fizyczna, ale także zaangażowanie zaawansowanych maszyn oraz rozległa aktywność umysłowa w postaci złożonych prac teoretycznych nad systemami wydobycia i opracowaniem metod odpowiedniej dla danego materiału ekstrakcji.
Geologia górnicza i górnicze techniki wydobywania surowców oraz minerałów
Ludzkość wypracowała do dzisiejszych czasów wiele różnych technik wydobycia. Nieustannie je jednak aktualizujemy i selekcjonujemy, aby korzystać jedynie z tych przynoszących największe korzyści zarówno z ilością wydobycia, jak i finansami niezbędnymi do prowadzenia skutecznych operacji w terenie podczas pracy. Sposoby wydobycia bardzo często są też zależne od tego, jak bardzo cenny lub niebezpieczny w transportowaniu jest materiał, który przyszło aktualnie wydobywać. Niektóre metody są bardzo rzadkie i nietypowe z uwagi na to, że ekstrakcja danego materiału może wymagać dodatkowych środków ostrożności. Dobrym przykładem jest wydobywanie uranu. Niektóre materiały podczas ekstrakcji są rozpuszczane, aby zmienić ich kształt i dopasować je do wybranego środka transportu oraz samego magazynowania.