Powietrzne pompy ciepła – paliwa kopalne schodzą na dalszy plan, perspektywy energetyczne skierowane są w stronę alternatywnych źródeł energii. Opłaty za ciepło stają się nie do zniesienia dla coraz większej części populacji kraju. To samo dotyczy biznesu. Ogrzewanie supermarketów, hoteli, budynków administracyjnych, gospodarstw rolnych, warsztatów czy obiektów sportowych z dnia na dzień drożeje.
Zgodnie ze wszystkimi prognozami i strategiami energetycznymi wiodących krajów rozwiniętych, zamiast najpowszechniejszego ogrzewania gazowego i ogrzewania na paliwa kopalne, na czoło wysuwają się pompy ciepła jako najbardziej efektywne energetycznie, tj. najbardziej opłacalny rodzaj działającego sprzętu grzewczego.
Powietrzne pompy ciepła
Powietrzne pompy ciepła pompy-ciepla-24.com.pl służą do ogrzewania i chłodzenia domów. Są efektywne do ogrzewania gdy temperatura na zewnątrz waha się w granicach -25 stopni. Efekt ten jest możliwy dzięki temu, że przenosi ciepło i nie generuje go z paliwa, jak systemy termiczne, które działają na paliwach palnych. Chociaż powietrzne pompy ciepła mogą być używane we wszystkich klimatach, nie nadają się one zbyt dobrze do regionów o niskich temperaturach, ponieważ nie zapewniają wydajnego ogrzewania na pożądanym poziomie. Eksperci proponują jednak rozwiązanie tego problemu poprzez zastosowanie nowych systemów z ogrzewaniem gazowym jako rezerwą.
Dostępne są dwa rodzaje powietrznych pompy ciepła – „powietrze-woda” i „powietrze-powietrze”. Oba typy pobierają ciepło z powietrza i przekazują odpowiednio do wykonania chłodziwa lub powietrza. Woda w rzeczywistości jako pośredni nośnik, ciepła woda jest następnie przesyłana przez układ hydraulicznych instalacji (na przykład układu ciepłej podłogi), który został zamontowany w pokoju. Pompy ciepła powietrze-powietrze działają bezpośrednio pod wpływem temperatury w pomieszczeniu.
Pompa ciepła powietrze-powietrze do ogrzewania
Pompy ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda wykorzystują powietrze atmosferyczne jako źródło energii, a także odbierają energię z powietrza atmosferycznego i wykorzystują do ogrzewania lub chłodzenia powietrza w pomieszczeniach. Pompy ciepła powietrze/woda wykorzystujące powietrze wywiewane są idealne do ogrzewania mieszkań i zaopatrzenia w ciepłą wodę. Urządzenia takie przewietrzają pomieszczenie i pobierają energię z ciepłego powietrza i wykorzystują ją do podgrzewania wody technologicznej oraz wody w systemie grzewczym. Takie systemy mogą być również wykorzystywane do podgrzewania wody we wszelkiego rodzaju basenach, w tym basenach pływackich. Sprawność powietrznych pomp ciepła jest bardzo wysoka i pozwala na uzyskanie od 1 kW zużytej energii od 3 do 7 kW energii cieplnej.
Ogrzewanie pompą ciepła to nowoczesny trend w wykorzystaniu energooszczędnych technologii w życiu codziennym i przemyśle. Pompy ciepła i geotermalne systemy grzewcze to efektywne źródło oszczędności, nowa generacja systemów grzewczych dla domów prywatnych i budynków przemysłowych, ciepłej wody i chłodzenia. Zastosowanie pomp ciepła zapewnia szereg korzyści: wydajność, przyjazność dla środowiska, bezpieczeństwo. Pompy ciepła do ogrzewania których ceny zależą od parametrów technicznych modelu. Moc pobierana przez pompę ciepła jest znacznie mniejsza niż w przypadku kotła elektrycznego o tej samej mocy.
Pompy ciepła do cen ogrzewania
Cena pomp ciepła do ogrzewania zależy od parametrów technicznych modelu, a okres zwrotu zależy od warunków klimatycznych i powierzchni grzewczej, im większa powierzchnia, tym krótszy okres zwrotu, który wynosi średnio 3-5 lat, oraz serwis żywotność pompy ciepła do remontu wynosi 15-20 lat. W profesjonalnym sklepie zajmującym się sprzedażą i montażem pomp ciepła można kupić model spełniający wszystkie potrzeby i pochodzący od lidera w produkcji takich maszyn cieplnych. Zostanie również prawidłowo obliczony koszt pompy ciepła i dodatkowego wyposażenia, podane będą wszystkie informacje o działaniu pomp ciepła, a także o czasie ich instalacji. Można również zlecić projekt, montaż i konserwację pomp ciepła, kotłów i urządzeń pompujących.
Co wyjaśnia oszczędność energii?
Najtańszy obecnie kilowat ciepła, według obliczeń, uzyskuje się z pomp ciepła. Zastosowane nowoczesne technologie pozwalają na zwielokrotnienie darmowej energii z alternatywnych źródeł ciepła: powietrza, gleby lub wody i przekazanie jej do systemu ciepłowniczego. Pompy ciepła pobierają około ¾ ciepła z otoczenia, a tylko jedna czwarta energii pobierana jest z sieci. Tłumaczy to bardzo dużą różnicę w kosztach energii w porównaniu z bezpośrednim ogrzewaniem elektrycznym (kocioł elektryczny lub konwektor) lub kosztem drogiego gazu. Bardziej logiczne jest oszacowanie nie tylko kosztów instalacji systemu ogrzewania pompą ciepła w prywatnym domu czy mieszkaniu, ale podejście do niego kompleksowo, sumując początkowe koszty wdrożenia urządzenia i bieżące koszty jego eksploatacji.
Praktyka od dawna udowadnia, że najtańsza pod względem inwestycji i najszybsza pod względem zwrotu z inwestycji jest powietrzna pompa ciepła. Nie wymaga szczególnych warunków instalacji, takich jak gruntowe lub wodne. To najlepszy wybór do montażu w nowym domu, a także doskonałe rozwiązanie w przypadku doposażenia już zainstalowanego systemu grzewczego w grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Działając jako główny dostawca ciepła, jednostka ta prawie całkowicie pokrywa wszystkie obciążenia cieplne domu, a dodatkowo może pracować również w celu chłodzenia latem. Zainstalowany już kocioł można włączyć tylko w najzimniejsze dni w roku, wspomagając pompę ciepła.