Co to jest dom pomocy społecznej – co warto o nim wiedzieć? Do domów pomocy społecznej kierowane są osoby, które z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Jest to popularna nazwa domu opieki. Co dokładnie robi? Jakie są rodzaje domów opieki? Jakiej pomocy udzielają? Jak mogę mieć w nim miejsce? Jak wybrać najlepszy dom opieki?
Co to jest dom opieki?
Stanowi alternatywę dla opieki domowej dla osób, które nie mogą samodzielnie funkcjonować. Po pierwsze, jest to dla osób, które potrzebują profesjonalnej opieki przez całą dobę. Osoby niepełnosprawne, starsze lub wymagające opieki z innych powodów mogą przebywać w domach opieki 24 godziny na dobę. Należy zauważyć, że domy opieki są dostępne zarówno dla osób bez rodzin, jak i tych z rodzinami. Jednak ze względu na różne czynniki rodziny nie mogą zapewnić wystarczającej pomocy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Jakie rodzaje domów opieki można wyróżnić?
Można wymienić następujące rodzaje domów opieki:
- domy pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo;
- domy pomocy społecznej dla osób dorosłych z upośledzeniem umysłowym;
- domy pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych ruchowo;
- domy opieki dla długotrwale chorych psychicznie. Można do niego kierować pacjentów z różnymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak głęboka depresja, demencja, schizofrenia;
- domy opieki społecznej dla osób z przewlekłymi chorobami somatycznymi. Osoby te są ciężko chore, co utrudnia prowadzenie normalnego, niezależnego życia;
- domy pomocy społecznej dla alkoholików;
- domy opieki dla osób starszych, które nie mają energii do wykonywania codziennych czynności. Często potrzebują pomocy przy jedzeniu, toalecie i ubieraniu się.
Niektóre rodzaje domów opieki można ze sobą łączyć. Na przykład dom dla osób dorosłych z upośledzeniem umysłowym i dzieci z upośledzeniem umysłowym. Inny przykład: mieszkania dla osób z przewlekłymi chorobami fizycznymi, które są również fizycznie niepełnosprawne. To także dom dla osób starszych i niepełnosprawnych fizycznie. Ostatni przykład: dom dla osób starszych i cierpiących na przewlekłe choroby somatyczne.
Jaką pomoc możesz uzyskać w domu opieki?
Jakiej pomocy udziela dom opieki? Bez względu na to, do jakiego typu należą, oferują szeroki wybór usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego mieszkańca. Najpierw upewnij się, że pacjent:
- Pierwsza z nich to usługi opiekuńcze, takie jak: niezbędne wsparcie w sprawach osobistych, opieka i pomoc w podstawowych czynnościach życiowych;
- Drugi to usługi wspierające. Rozmawiamy o: Możliwościach zaspokajania potrzeb kulturowych i religijnych, budowaniu więzi z lokalnymi społecznościami i rodzinami. Oprócz propagowania uczestnictwa w terapii zajęciowej i poprawy stanu zdrowia, zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju samozarządzania. W przypadku domu dziecka są to zajęcia usamodzielniające się. Może to obejmować przyjęcie pracy, jeśli jest to z pewnością możliwe i pożądane.
- Po trzecie, zaspokojenie potrzeb życiowych. tj. mieszkanie, obuwie, odzież, jedzenie i czystość.
Co trzeba zrobić, aby dostać miejsce w domu opieki?
Jakie są zasady przyjęć do domów opieki? Można to opisać następującymi krokami:
- Złożyć wniosek do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o miejsce. Zainteresowane strony mogą złożyć takie dokumenty. Oprócz niej może to być: członek rodziny, powiatowy ośrodek pomocy rodzinie lub przedstawiciel prawny.
- Po otrzymaniu wniosku pracownik socjalny ośrodka przeprowadzi wywiad środowiskowy. Jego celem jest weryfikacja informacji dotyczących dochodów, sytuacji osobistej i rodzinnej danej osoby.
- Po zebraniu wymaganych dokumentów ośrodek wyda decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej.
- Wszystkie dokumenty wraz z decyzją ośrodka przekazywane są do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. To od niego zależy, czy zostanie przyjęty do domu opieki.
Jak wybrać najlepszy dom opieki?
Wiele osób zastanawia się, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, szukając domu opieki? Aby wybrać najlepszy społeczny dom pomocy społecznej, należy najpierw zweryfikować kwalifikacje lekarza. To oni oprócz pielęgniarek opiekują się chorymi. Byłoby miło, gdyby na 20 mieszkańców przypadał przynajmniej jeden specjalista. Powinien mieć doświadczenie w leczeniu osób starszych.
Ponadto możliwe jest zdiagnozowanie groźnych chorób, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu. Warto też sprawdzić, czy w pomieszczeniu, w którym przebywać będzie pacjent, znajduje się specjalny przycisk, który pozwala wezwać pomoc.