Jaki rodzaj dysku zewnętrznego będzie najlepszym wyborem?

Zakup dysku zewnętrznego SSD jest doskonałym sposobem na odciążenie naszego komputera. Możemy na nim przechowywać duże ilości danych. Jest to doskonała alternatywa dla używania licznych płyt DVD i Blu-ray. Co więcej, modele SSD działają o wiele sprawniej niż dyski HDD. Skrót SSD — Solid State Drive — dotyczy rodzaju pamięci masowej działającej na podstawie układów półprzewodnikowych. Z kolei zwrot Solid State oznacza, że takie dyski zewnętrzne SSD funkcjonują w oparciu o tranzystory. Nie posiadają żadnych ruchomych elementów. Jest to jedna z największych różnic między tym typem dysku a tradycyjną technologią HDD.

Jednakże na rynku znajdziemy wiele różnych dysków zewnętrznych SSD. To, który z nich warto kupić, zależy od naszych preferencji. Musimy bliżej zapoznać się z informacjami na temat tych dysków i technologii. Tylko w ten sposób będzie w stanie wybrać właściwy model.

Jaki typ dysków zewnętrznych możemy znaleźć w sklepach?

Dyski twarde HDD dominują również w przypadku modeli przenośnych. Zakup takiego produktu jest najtańszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli zależy nam na bardzo dużej pojemności. Ich dużą słabością jest spora wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. Jest to szczególnie negatywna cecha, gdy szukamy dobrego dysku zewnętrznego. Nie znajdują się wewnątrz obudowy komputera i są często transportowane. Właśnie dlatego o wiele częściej dochodzi do ich uszkodzenia. Z tego powodu dyski zewnętrzne SSD są o wiele lepszym rozwiązaniem. Specyfika ich budowy pozbawionej delikatnych części ruchomych znacząco podnosi wytrzymałość takich produktów. Jest to istotna zaleta z punktu widzenia osoby, które będzie ich używała w innych miejscach niż praca i buro. Oprócz tego mają nam do zaoferowania wydajniejszy odczyt i przesył danych. Cicha praca to kolejny powód, dla którego warto kupić dysk zewnętrzny SSD. Oczywiście, za wszystkie te atrakcyjne cechy przyjdzie nam zapłacić większą cenę, niż gdybyśmy kupili dysk HDD.

Jaki rozmiar dysku zewnętrznego SSD najlepiej wybrać?

W przypadku dysków HDD istniało spore ograniczenie, jeśli chodzi o dostępne warianty. Mogliśmy kupić wyłącznie dyski w rozmiarze 3,5 cala lub mniejsze modele 2,5-calowe. Dopiero technologia SSD zaoferowała nam nowe możliwości. Wraz z jej rozwojem, producenci zaczęli produkować dyski zewnętrzne różnych rozmiarów. Wewnątrz jednej obudowy, są w stanie zmieścić kilka dysków SSD. Odpowiedni model zależy wyłącznie od swojego planowanego wykorzystania. Modele, których nie będziemy wynosić z domu, nie muszą być większe niż zwyczajne dyski 2,5-calowe. Ich najważniejszą zaletą jest niewielka budowa, która przekłada się na sporą poręczność takiego dysku zewnętrznego. Co więcej, nie będziemy potrzebowali dodatkowych źródeł zasilania, aby odpalić taki produkt. Wystarczy nam standardowy kabel USB, aby używać takich dysków. Niektórzy producenci oferują oczywiście dyski zewnętrzne SSD mniejszych rozmiarów. Fani miniaturyzacji powinni kupić modele o wielkości 1,8 cala. Warto pamiętać, że ich maksymalna pojemność wynosi 5 TB. Jeśli potrzebujemy więcej, będziemy musieli wybrać większy model. Dyski 3,5-calowe sprawdzą się, jeśli potrzebujemy magazynować naprawdę duże ilości danych w granicach do 14 TB. Wymusi to na nas konieczność zakupu specjalnego zasilacza, abyśmy mogli odpalić taki dysk. Jest o wiele mniej poręczny, chociaż w przeliczeniu na koszt 1 GB pojemności jego zakup jest bardziej opłacalny niż na przykład używanie kilku mniejszych modeli. Osoby potrzebujące jeszcze więcej wolnego miejsca powinny kupić wersję podwójną. W niedalekiej przyszłości na rynku staną się dostępne dyski o pojemności 20 TB.

Co warto wiedzieć o interfejsie dysku przenośnego?

Jest to najważniejszy czynnik, wpływający na efektywność dysku przenośnego. Od niego zależy możliwa szybkość transferu danych. Największą popularnością cieszą się modele wyposażone w interfejs USB 3.0. W jego przypadku uzyskujemy przepustowość sięgającą 600 MS/s. Konkretna szybkość zależy oczywiście od parametrów technicznych danego dysku SSD. Z tego powodu zakup modeli z wejściami USB 2.0 jest złym wyborem. Uzyskamy zbyt niską prędkość przesyłania danych, która nie pozwoli nam wykorzystać potencjału technologii SSD. Chodzi mianowicie o zapis 60 MB/s. Taki dysk przenośny jest mało funkcjonalny. Nie ma żadnego powodu na kupowanie takich modeli półprzewodnikowych. Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, znacznie lepiej jest kupić model o ograniczonej pojemności, lecz posiadający interfejs USB 3.0 typu C. Rozpoznamy go po charakterystycznej symetrycznej końcówce. Oczywiście sami musimy zdecydować, czy pojemność jest ważniejsza od prędkości przesyłu danych. Jeżeli chodzi o interfejs, produkty firmy Apple korzystają z unikatowego typu złącza zwanego Thunderbolt. Jeszcze innym rozwiązaniem są dyski oferujące możliwość bezprzewodowego dostępu do danych. Za bardziej wydajne złącza będziemy musieli zapłacić większą cenę. To właśnie ten czynnik w połączeniu z pojemnością ma największy wpływ na koszt produktu.  Warto także zwrócić uwagę na sposób wykonania obudowy do dysku. Musi być wystarczająco solidna, aby sprawdziła się w swojej roli.