Prawa ochroniarza bez licencji

Prawa ochroniarza bez licencji

Korzystanie z usług ochroniarskich to coraz bardziej popularna usługa. Są miejsca, w których ochrona jest niemalże wymaga, takie jak np. przedsiębiorstwa, a także sklepy czy biurowce. Ochronę dzieli się na kilka podstawowych form, które mogą być wykonywane przez pracowników licencjonowanych lub nie. Która forma zostanie wybrana i zastosowana zależy wyłącznie od wymagań konkretnego obiektu.

Wymagania niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie ochroniarza 

Przede wszystkim, aby zostać pracownikiem ochrony należy posiadać niezbędne, określone cechy, między innymi: spostrzegawczość, umiejętność obserwacji, dobry refleks, umiejętność pracy w monotonnych warunkach, komunikatywność i odpowiedzialność, a także wysoki poziom kultury osobistej. Pożądana jest także zdolność koncentracji uwagi, a także jej podzielność oraz dobra pamięć. W przypadku zdolności sensomotorycznych wymagany jest bardzo dobry wzrok, słuch oraz zmysł równowagi i koordynacja wzroku i ruchu.

Obowiązki i prawa ochroniarza bez licencji

Ochroniarz bez licencji ma dość ograniczone obowiązki – sprowadzają się one głównie do pilnowania porządku. Zarówno na odwrocie legitymacji niekwalifikowanego ochroniarza, jak i ochroniarza z kwalifikacjami, wymienione są uprawnienia jakie mu przysługują. Na legitymacji ochroniarza bez licencji możemy przeczytać, że jest on uprawniony do:

  • legitymowania osób, aby ustalić ich tożsamość oraz ustalania uprawnień do przebywania na obszarach, bądź też w obiektach chronionych,
  • wezwania osób do opuszczenia obszaru lub obiektu na terenie którego nie powinni przebywać z uwagi na brak takich uprawnień albo z uwagi na stwierdzenie faktu zakłócania porządku,
  • oraz ujęcia osób, które w oczywisty sposób stwarzają bezpośrednie zagrożenie – w celu niezwłocznego oddania tych osób w ręce policji. 

Wszystkie te uprawnienia przysługują mu w granicach obszarów lub obiektów chronionych. Ochroniarz nie posiadający licencji jest także uprawniony do ujęcia osób stwarzających bezpośrednie zagrożenie poza granicami obszarów lub obiektów chronionych, ale jedynie w celu niezwłocznego oddania zatrzymanych osób w ręce policji. Wszystkie uprawnienia przysługują nielicencjonowanym pracownikowi ochrony tylko w czasie i w związku z wykonywaniem zadań ochrony osób i mienia.

Czy ochrona osób i mienia oraz ochrona VIP wymaga licencji?

Ochrona osób i mienia zazwyczaj pełniona jest przez specjalistyczne firmy ochroniarskie. Ten typ ochrony dzieli się na ochronę bezpośrednią i pośrednią. W obu przypadkach mogą brać udział pracownicy bez licencji ochroniarskiej. Przez bezpośrednią ochronę rozumie się całodobowy monitoring konkretnego obiektu lub miejsca, a także doraźną ochronę w konkretnie wyznaczonym terminie, np. ochrona imprez masowych https://kontra24.pl/imprezy-masowe-ochrona/. W przypadku takiej ochrony wymagana jest koncesja w zakresie ochrony osób i mienia oraz wszystkie pozostałe niezbędne uprawnienia i przeszkolenie w zakresie BHP oraz stanowiska pracy. Prawa ochroniarza bez licencjiNatomiast jeżeli w grę wchodzi ochrona osobista VIP https://kontra24.pl/ochrona-vip-osob-warszawa/, wtedy sytuacja ma się inaczej. Osoba publiczna może znajdować się w niebezpieczeństwie w każdym miejscu i o każdej porze, dlatego niezmiernie ważne jest zagwarantowanie jej bezwzględnego bezpieczeństwa – zarówno w trakcie szczególnych wydarzeń, codziennej pracy czy też podróży, a nawet wtedy, gdy przebywa we własnym domu. Ochrona osobista dla VIPów realizowana jest wyłącznie przez agentów, którzy przeszli specjalne przeszkolenie. Muszą oni zapoznać się z procedurami postępowania w niebezpiecznych sytuacjach, np. podczas przetrzymywania ludzi jako zakładników oraz opanować umiejętność posługiwania się bronią. Z ochroną tego rodzaju zazwyczaj spotkać się można podczas wystąpień publicznych – podczas których należy utrudnić dostęp osób postronnych do osoby chronionej.

Na czym polega praca ochroniarza bez licencji

Ochroniarz, czyli pracownik ochrony fizycznej nieposiadający licencji, odpowiedzialny jest za ochranianie mienia. Do zadań takiej osoby należy zabezpieczanie firm, szkół, osiedli mieszkaniowych czy działek, a także parkingów i składów towarów. Jego obowiązkiem jest też zapobieganie różnego rodzaju niepożądanym sytuacjom, takim jak: włamania, awarie, pożary czy dewastacje. Jeżeli miejscem pracy ochroniarza jest galeria handlowa wtedy pilnuje porządku, wykrywa i raportuje kradzieże sklepowe. Pracownik ochrony bez licencji obsługuje stacje monitorujące – obserwuje sytuację na monitorach i kontroluje co dzieje się w chronionym obiekcie. Ochroniarz taki w sytuacji nagłego zdarzenia zobowiązany jest wezwać odpowiednie służby, takie jak: policja, straż pożarna lub pogotowie ratunkowe – w zależności od zaistniałej sytuacji. W szczególnych przypadkach ochroniarz sam udziela pierwszej pomocy przedmedycznej. Pracownik ochrony prowadzi też bezpośrednią obserwację – monitoruje strzeżony przez siebie teren pieszo lub poprzez kamery zamontowane w różnych miejscach – czyli dokonuje ochrony fizycznej obiektów https://kontra24.pl/. Nielicencjonowany ochroniarz obserwuje i sprawdza alarmy i systemy monitorujące oraz kontaktuje się z odpowiednimi jednostkami.