Kiedy książka staje się bestsellerem

Kiedy książka staje się bestsellerem

Kiedy książka staje się bestsellerem, termin „bestseller” pochodzi z języka angielskiego i dotyczy nie tylko książek, ale także płyt i innych dzieł. Często jednak mówimy o tym w kontekście literatury. Kiedy książka staje się bestsellerem?

Czym jest bestseller?

Słowo bestseller pochodzi z języka angielskiego, ale na stałe zagościło w języku polskim. Jak dotąd nie wymyślono żadnej innej odpowiedniej nazwy, więc nadal używamy angielskiego słowa. Składa się z dwóch części – Best and Sellers, czyli Best and Sellers. Jak sama nazwa wskazuje, bestsellerem jest najlepiej sprzedająca się książka. W rzeczywistości miarą tego, czy książkę można nazwać bestsellerem, jest wzrost sprzedaży. Aby to zmierzyć, tworzone są różnego rodzaju rankingi – na poziomie danej jednostki, a czasem na poziomie całego kraju. Co ciekawe, w PRL-u przypisywaliśmy tytuł bestsellera książkom, które z powodu cenzury były trudne do zdobycia. Dziś nie mamy już problemu z zakupem zdecydowanej większości tytułów, ale nie da się ukryć, że to dostępność wpływa na to, czy książka się sprzedaje, czy nie. Każde wydawnictwo planuje wydanie konkretnego projektu. Jeśli szybko się wyczerpie, trzeba będzie przedrukować książkę, ale zajmie to dużo czasu. Wtedy nie możesz tego kupić, możesz tylko zatrzymać. Widać więc, że dostępność tytułów wpływa na to, jak postrzegamy je na rynku.

Jak stwierdzić, czy książka jest bestsellerem?

Kiedy książka staje się bestsellerem
Kiedy książka staje się bestsellerem

Tytuły bestsellerów powinniśmy przypisywać tylko wtedy, gdy dysponujemy rzetelnymi rankingami lub statystykami potwierdzającymi sprzedaż danego dzieła. Mimo to jednostki prowadzą teraz własne rankingi, nazywając bestsellerami książek do promocji. Oznacza to, że mierzą stosunek liczby zamówionych tytułów do liczby tytułów sprzedanych w danym czasie. Jeśli nakład książki wyczerpie się w stosunkowo krótkim czasie, powiedzmy w ciągu kilkunastu dni, najprościej nazwać ją bestsellerem. Łatwo zauważyć, że konkretne księgarnie potrzebują takich statystyk, ale w kontekście całego kraju nie mają one znaczenia. W rzeczywistości sprzedaż w poszczególnych regionach może się różnić. Weźmy na przykład książki dla dzieci – książki dla dzieci urodzone w danym momencie będą sprzedawać się lepiej niż na obszarach, gdzie ludność wciąż się starzeje. Rankingi https://literackigps.pl/moje-rankingi/ księgarni często mają na celu pomóc czytelnikom znaleźć dla nich najlepsze książki. Oczywiście zawierają tylko przedmioty, które w danym momencie można kupić.

Kiedy książka oficjalnie staje się bestsellerem?

Statystyki jednostek mogą pomóc Ci określić, ile (w przybliżeniu) kupili Twoi czytelnicy. Tutaj parametry bestsellerów różnią się w zależności od kraju. W Kanadzie nie ma w ogóle statystyk liczbowych – najlepiej sprzedające się książki w danym czasie są bestsellerami. Tymczasem w Wielkiej Brytanii liczby te stały się ważniejsze. Tutaj bestsellerami mogą być tylko książki, które sprzedają się od 4000 do 25 000 egzemplarzy tygodniowo. W Polsce limit wynosi 10 000 sztuk, więc jest to standard pośredni stosowany w Wielkiej Brytanii. Dlatego często słyszymy, że post jest bestsellerem w jednym kraju, ale nie na świecie. Dotyczy to literatury tłumaczeniowej, która robi postępy.

Kiedy książka przestaje być bestsellerem?

Tytuł bestsellera nie jest przyznawany na „życie” książki. Jak oczywiście zauważyliśmy, statystyki są prowadzone przez określony czas, więc najlepiej sprzedający się przedmiot jest z nim powiązany. Kiedy książka przestaje być bestsellerem? Cóż, kiedy jego atrakcyjność rynkowa zacznie spadać. Czasami pozostaje na liście przebojów księgarni, czasami ustępuje miejsca innym przedmiotom. Najczęściej mówimy, że książka jest bestsellerem w danym okresie. Co ciekawe, książki często stają się bestsellerami wkrótce po tym, jak trafią na rynek. To wtedy czytelnik jest najbardziej zainteresowany. Niektóre książki powracają na listę przebojów sezonowo, chociaż to samo miejsce nie pojawia się często. Ten trend dotyczy również książek o określonej tematyce, które w określonym czasie stają się popularne. Dobrym przykładem są książki o Bożym Narodzeniu, których zwykle nie czytamy latem. Sezonowo powracają również wskazówki dotyczące dbania o odporność. Jednocześnie książki w ogóle bywają bestsellerami tylko raz, a potem znikają z listy. To naturalna kolej rzeczy, bo rynek literacki nienawidzi próżni. Zawsze pojawiają się nowe, ciekawe tytuły, które czytelnicy chcą kupić. W rezultacie inne książki stały się bestsellerami, spychając ich poprzedników z czołówki listy. To, jak długo książka może się dobrze sprzedawać, zależy wyłącznie od zainteresowania czytelnika.

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl